Nyhende
Kultur
Tema





















Ansvarleg redaktør:
Vemund Jensen

Vevs-ansvarleg:
Per-Kristian Nordnes

Kontakt oss:
studvest@uib.no

Telefon:
55 54 52 06
55 54 51 48
55 54 52 21

Telefaks:
55 32 84 05
Les også
meir om avisen.
Studvest © 2004

Lenkar: Studentradioen
Student TV
k7 Bulletin
Studentportalen
Under Dusken
Universitas

Studvest er ei avis av og for studentar ved Universitetet i Bergen,
Norges Handelshøyskole og Høgskolen i Bergen.
Onsdag 21. april 2004, nr. 12 - 59. årgang

Tvangstanker og ønskedrømmer

– Skillelinjer i Belgia, snufser jeg og kikker i gulvet med forgråtte øyne. Det blir stille et øyeblikk før resten av kollokviegruppen bryter ut i hysterisk latter. Sampol-studentene har alle lest dagens kronikk i BT om nettopp skillelinjer i Belgia, men de fant den ikke verdt å gråte over. Jeg derimot, klarte ikke å la være - og jeg vet hvorfor. Det er slutten av april. Allerede.

Premature eksamensnerver er et like sikkert vårtegn som hestehoven i veikanten. Når påsken rundes av ser vi ikke lenger knoppene på løvtrærne som lokker med lyse kvelder og forsommermoro. Et skille er passert, og vi må gjøre opp for alt som ikke ble gjort tidligere i semesteret. Vi blir redde.

Resten av året er vi stort sett avbalanserte, unge voksne med normal god kontroll over egen person. Nå forvandles vi ufrivillig til følelsesmessige vrak, ofte oppfarende og med nerver på utsiden av huden. Og det er mange av oss. Ingen ler så høyt, gråter så lett eller kjefter så høylydt som studenter om våren. Mens været blir varmere blir luntene kortere, og skillet mellom tvangstanker og ønskedrømmer viskes ut. Nervøsiteten viser seg på stadig særere måter.

– Det funket så utrolig bra, gliser en medstudine når vi repeterer indirekte valg til nasjonalforsamlinger. Hun har drømt at hun sjarmerte et uvisst antall gutter ved å beskrive variasjoner i typer valgsystemer, og hevder at sjekking nå er en perfeksjonert kunstform. Sidekameraten bryr seg derimot mindre om denne strategien. Hun er nemlig intenst frustrert over at stadig færre respekterer kommunens innsats for å pynte byen til 17.mai.

– Det er greit at benkene skal beises – men de skal ikke beises på, freser hun bak et kjærestepar i uskyldig omfavnelse ute i vårsola. At den plutselige lojaliteten til byens benkmalere kan skyldes smålig misunnelse over at andre er glade mens hennes liv er trist, ja det tør vi ikke engang foreslå. For å knuse illusjoner om egen kontroll, om egen suverenitet i disse skjebnesvangre ukene kan være farlig. Derfor ler vi, av oss selv og av hverandre. For humor er avvæpnende. Til og med for felles angst. Fortell meg ikke noe annet!

21.04.04


tilbake til toppen
Kultur: 1 2 3 4 5 6

Studvest
følger saken:

Siste artikkel:
20. august 2003
Antall artikler: 36

Siste artikkel:
3. september 2003
Antall artikler: 42

Siste artikkel:
11. september 2002
Antall artikler: 11

Siste artikkel:
11. september 2002
Antall artikler: 10

Siste artikkel:
18. september 2002
Antall artikler: 14