I dag har Det Akademiske Kvarter 65 skjenkere. Leder for skjenkegruppen, Julia Beate Bådsvik, mener et minimumstall bør være rundt 87 medlemmer, for å unngå at folk står alene i baren.
– 65 frivillige er derfor altfor få, sier hun.
Etter høstens rekrutteringsrunde hadde skjenkegruppen omtrent 120 medlemmer. Frivillig i skjenkegruppen, Magnus Danielsen, tror mange frivillige begynner på høstsemesteret, finner ut at det blir for mye arbeid i forhold til hva en planla, og melder seg ut til nyttår.
– Det er mye arbeid for frivillige som er studenter. Slik jeg ser det er det ikke alltid en får nok tilbake i forhold til det man gir som frivillig, sier Danielsen.
Eirik Magnar Høydal, PR-ansvarlig i Kvarterstyret, mener at frafallet kan skyldes at fokuset på rekruttering er om høsten.
– Det er på høstsemesteret vi hovedsaklig satser. I vinter har vi ikke hatt en skikkelig kampanje for rekruttering, sier Høydal.
Følgene av at skjenkegruppen har for få frivillige, blir at de gjenværende påtar seg flere skift. Bådsvik understreker at ingen er nødt til å jobbe mer enn 16 timer i måneden, men at mange ønsker å hjelpe til og jobber ekstra.
– Ofte opplever vi at folk som ikke er på jobb hjelper til med rydding av tomme glass hvis de i baren har behov for hjelp, konstaterer hun.
Likevel kan det by på problemer om det ikke er noen interne på huset som kan hjelpe.
– Da må man bare trekke pusten dypt inn og ta en kunde av gangen. Det er selvfølgelig på ingen måte en optimal situasjon, ler Danielsen.
Danielsen husker fra Raptus tegneseriefestival i høst at køen i Stjernesalen strakte seg ut av lokalet, og at det da kun var én skjenker i baren. Da Studvest møtte Danielsen på Kvarteret var han ikke på jobb, men følte han måtte hjelpe til fordi det også da stod én alene i baren.
– Den største interngoden er å treffe nye folk. Slik har det vært lenge. Men faktum er at jo billigere øl, jo bedre føles det for mange studenter, sier Bådsvik.
Danielsen synes interngodene er greie nok, men at det kunne vært noe mer.
– Den som legger igjen fire-fem skift får ikke noe ekstra klapp på skulderen, og slik jeg ser det kan dette være en mulig årsak til at noen faller fra, sier han.
– Frafallet av medlemmer kan kanskje ha noe å gjøre med at internprisen ble økt fra 34 til 39 kroner etter jul, men dette vet jeg ikke helt sikkert, påpeker Kvarterstyret-medlem Høydal.
Imidlertid er både Danielsen og Bådsvik veldig fornøyde med samholdet blant de gjenværende i skjenkegruppen.
– Vi er en lite formell gruppe og veldig inkluderende, sier leder Bådsvik.
Gode kommentarer kan bli benyttet i papirutgaven.