Mest aktive brukere »

Kultur.

Grammy-artist til Borealis

Avgjørelsen. Søndag 13. februar får Konono No. 1 vite om de kan titulere seg som Grammy-vinnere, når prisene deles ut for 53. gang. I mars spiller de på Fantoft Foto: Presse

Det Grammy-nominerte bandet Konono No. 1 er booket til årets Borealis-festival. Lederen for Bergen Internasjonale Musikkfestival hyller signeringen.

Tekst: ANDERS JAKOBSEN
Sist oppdatert: 09.02.11 kl. 02.34

– De er et drittbra band. Det er en veldig kul booking av Borealis, sier Audun Humberset, leder for Bergen Internasjonale Musikkfestival (BIMF).

Konono No. 1 er et kongolesisk band som har spilt musikk med hjemmelagede instrumenter etter «do it yourself»-prinsippet siden 70-tallet.

I år er de nominert til Grammy i kategorien «Best Pop Collaboration With Vocals» for sin versjon av John Lennons «Imagine», en låt de har gjort sammen med artister som Herbie Hancock, Pink og Seal. Andre nominerte i den samme kategorien er Eminem/Hayley Williams, Elton John/Leon Russell, Lady Gaga/Beyoncé og Kate Perry/Snoop Dogg.

Humberset tror nominasjonen vil gjøre at flere blir oppmerksomme på Konono No. 1.

– Det er veldig gøy at en gruppe fra Kinshasa er tatt opp i et slikt selskap, sier han.

– De har tydeligvis truffet mange hjerter hvis de har fått en Grammy-nominasjon.

Konsert på Fantoft

Alwynne Pritchard, sjef for Borealis-festivalen, tolker nominasjonen som et bevis på at de har gjort riktig booking.

– Jeg synes de er fantastiske. Det var derfor vi ville ha dem, sier hun, og beskriver bandets sound som energisk, livlig og rå.

– Musikken deres er definitivt ikke overprodusert, sier Pritchard.

Bandet fra Kongo skal spille på Klubb Fantoft 25. mars. Borealis-sjefen har et spesielt forhold til byens største studentby.

– Jeg elsker den brutalistiske arkitekturen der. Der er et utrolig interessant sted med en spesiell og pulserende atmosfære, sier Pritchard.

Valg av scene for konserten faller også i smak hos Humberset.

– Det er veldig mange som bor der oppe, og det er også et publikum som kan være vanskelige å nå. Å ha konserten der oppe applauderer jeg, sier lederen for BIMF.

Temafestival

Tema for årets Borealis-festival er «Tripping».

– Den umiddelbare assosiasjonen er psykedelisk narkotika, men det er viktigere å se på hvordan sinnet fungerer sammen med musikk, sier Pritchard.

Hun lister videre opp andre assosiasjoner til ordet.

– Man kan ta «en trip» tilbake i tid, til sjøen, eller gjøre andre reiser. Man kan trippe eller danse avsted, eller man kan «trippe» over noe, altså snuble.

BIMF-sjefen gleder seg til årets festival.

– De har alltid mye spennende på programmet, også i år, sier han.

Konserten med Konono No. 1 er ett av de store høydepunktene for Humberset.

– De er et kjempebra band som representerer autentisk kongolesisk musikk. Jeg gleder meg og skal definitivt på den konserten, slår han fast.

Borealis 2011
  • Er en av Norges ledende mønstringer for samtidsmusikk og lydkunst.
  • Arrangeres mellom 22. og 26. mars.
  • Årets tema er «Tripping».
  • I tillegg til Konono No. 1 står blant annet Collegiûm Mûsicûm, Rolf Borch, Gilius van Bergeijk og Casiokids på programmet.
BILDER

Platekontakt. Borealis-sjef Alwynne Pritchard hørte tilfeldig på en CD med Konono No. 1, likte musikken, og fikk kontakt med dem gjennom plateselskapet deres. – Jeg var positivt overrasket over hvor enkelt og greit det gikk å booke dem. Foto: ANDERS HELGERUD

Debattregler

  • Personhets har ingen plass i debattene våre. Ikke trolling eller injurier heller. Slike innlegg bidrar ikke til debatten og vil bli slettet.
    Innlegg som inneholder reklame, spam eller forsøk på verving vil bli slettet.
  • Rasistiske ytringer er forbudt etter norsk lov og vil bli slettet.
    Hvorfor sletter vi ikke alle dårlige innlegg?
  • Vi ønsker mest mulig åpne og inkluderende debatter med færrest mulig slettede innlegg. Vi sletter innlegg som bryter med loven eller våre etiske retningslinjer.

Gode kommentarer kan bli benyttet i papirutgaven.