Mest aktive brukere »

Musikk.

Langt bedre enn vuvuzela

OLE MAGNUS MOSTAD
Sist oppdatert: 05.10.10 kl. 13.54

«Next stop... Soweto vol. 3» er den tredje og siste i rekken over samlealbum med sør-afrikansk musikk, hvor den første tok for seg jive, mens den andre fokuserte på soul, funk og R'n'B. Denne gangen har turen kommet til landets rike jazz-scene. Tidsmesssig strekker den seg over drøye 20 år, fra tidlig 60-tall til midten av 80-tallet. Et politisk korrekt valg, da dette var en tid da musikken blomstret, men på grunn av anspente politiske tider, følte mange musikere seg tvunget til å dra til utlandet for å fortsette sin karriere.

En skive som består av sør-afrikansk jazz fra 1963 og utover høres unektelig obskurt ut, men musikalsk holder det definitivt et meget høyt nivå. Dessuten har musikken utvilsomt aktualisert seg gjennom sommerens hendelser, uten å dvele for mye ved akkurat det. Her finner man alt fra lettere nedstrippet, nærmest avantgardistisk jazz, til mer up tempo-låter, med en groove som får dansefoten til å rykke. Alt fra til dels svært afrikansk-preget jazz, til mer vestlig jazz fra nyere tid. Deler av dette kan trolig tilskrives enkelte musikeres eksil i blant annet Europa, mens andre valgte å bli hjemme. Jevnt over holder det som nevnt et høyt nivå, og skiven blir aldri kjedelig, selv om det tar omtrent 80 minutter å komme seg gjennom alle sporene. Dette til tross for at albumet bare består av 13 låter, noe som betyr at enkelte låter varer i over ti minutter. Forholdene ligger til rette for ensformighet, men dette bøtes på med en kreativitet som utøves på en måte bare afrikanere klarer.

Når sant skal sies, er det ikke én svak låt på skiva. Likevel står Batsumis «Itumeleng» frem som en av de desidert beste. En virkelig perle i all sin nedtonethet og følsomhet. Dennis Mpale, en annen eminent musiker, leverer også et fantastisk spor med sin låt «Orlando». En virkelig herlig låt som får den mest deprimerte til smile. Dermed er det bare til å legge alle fordommer overfor 30 til 50 år gammel sør-afrikansk jazz til side, og komme seg i platesjappa. En hårsbredd fra toppkarakter.

Bafana Bafana.

Diverse artister
«Next Stop... Soweto Vol. 3»
(Strut)

Debattregler

  • Personhets har ingen plass i debattene våre. Ikke trolling eller injurier heller. Slike innlegg bidrar ikke til debatten og vil bli slettet.
    Innlegg som inneholder reklame, spam eller forsøk på verving vil bli slettet.
  • Rasistiske ytringer er forbudt etter norsk lov og vil bli slettet.
    Hvorfor sletter vi ikke alle dårlige innlegg?
  • Vi ønsker mest mulig åpne og inkluderende debatter med færrest mulig slettede innlegg. Vi sletter innlegg som bryter med loven eller våre etiske retningslinjer.

Gode kommentarer kan bli benyttet i papirutgaven.