– Det finnes mange gode konserttilbud i Bergen allerede, men tanken bak prosjektet vårt er å fylle et tomrom, sier Magnus Hoem Iversen.
Ofte har han ønsket seg artister til Bergen til ingen nytte, men nå tar han saken i egne hender. Sammen med Edda Magnúsdóttir og Line Ira står han bak det nye konseptet Perfect Sounds Forever.
Det første som skjer er en konsertserie på Bergen Kjøtt, men de tre kommer til å arrangere konserter hele året gjennom.
—Derfor er det verken en enkelt konsert eller en festival. Som publikum har en heller ikke noe valg, slik som på festival. En kan ikke løpe fra scene til scene, for det er bare en konsert om gangen, sier Magnúsdóttir.
Alle tre har ofte angret når de har valgt en konsert til fordel for en annen på festival. På Bergen Kjøtt finnes det bare en scene, som delvis er årsaken til at lokasjonen ble valgt.
—Vi var bevisst på at vi kun ville ha én scene og ett lokale, og ikke for mange publikummere inn. Vi har fokus på at alle skal se og at en ikke skal stå som sild i tønne. På den måten vil vi øke opplevelsen, sier Iversen.
Han er full av lovord om den gamle fabrikkhallen.
—Det er god plass, alle i lokalet ser scenen, og det ser industrielt og tøft ut.
Hittil har Bergen Kjøtt stort sett blitt brukt som arbeidssted for kunstnere og musikere. Daglig leder, Annine Birkeland, sier at ambisjonene for stedet er at det også skal være et sted som publikum har lyst til å oppsøke.
– Det har hele tiden vært meningen at det skal være åpent for publikum, men vi har manglet penger. Vi har fått litt mer penger nå, så fra neste år skal det være jevnt med konserter og utstillinger.
Birkeland synes Perfect Sounds Forever er et fint prosjekt å starte med.
– Det er et faglig ambisiøst, men samtidig rolig konsept. Det er en god måte å få prøvd ut scenen på.
Selv om Bergen Kjøtt bugner av lokale artisters øvingslokaler, er det ikke norske artister som står på plakaten under konsertserien. Ikke fordi arrangørene synes disse er dårlige, men fordi miljøet for lokal musikk allerede fungerer bra i byen.
– Lokale artister spiller ofte. Vi prøver å booke artister som få har hatt mulighet til å se før. To tredjedeler av de som spiller har aldri spilt i Bergen før, sier Line Ira.
Til tross for realativt ukjente artister og hittil et ukjent konsept har arrangørene fått pengestøtte fra flere hold, derav Bergen Kommune, Norsk Kulturråd og SiB Kulturstyret. Mattias Thronsen i Byrådsavdelingen for kultur, kirke og idrett påpeker at det er viktig å være grundig i søknadsprosessen når en ønsker støtte til et slikt prosjekt.
– Det er viktig å sette igang en dialog lang tid i forveien. Eventuelt kan en be om et møte for å presentere prosjektet, og ut i fra dialogen en har sammen tilpasse prosjektet og søknaden.
Thronsen fremhever at det er viktig å være godt forberedt, og at det å søke i siste liten ikke er gunstig. Ira bekrefter at de har brukt lang tid på denne prosessen.
– På grunn av tidligere erfaring er jeg godt vant til søknadsskriving, sier hun.
Med alle forberedelser unnagjort er det bare det siste arbeidet i fabrikkhallen som gjenstår. Først skal taket isoleres slik at perfekte lyder kan slippes ut i lokalet.
– Dette vil jeg tro har et veldig stort potensiale, forteller Lars Øgreid ved Made Management.
Han tror at konsertserieideen kan fungere svært så godt.
– Det blir litt utenfor de konvensjonelle rammene og gir det hele et litt nytt uttrykk, sier han og uttrykker stor glede ved det nyoppstartede konseptet.
Ved første møtet med Perfect Sounds Forever (PSF) vil publikum møte flere sjangere og det blir på ingen måte et snevert program. Øgreid tror dette vil fungere veldig bra.
– Jeg tror ikke denne konsertserien blir for vid. Det kan eventuelt snevres inn eller endres på etter hvert.
Et annet aspekt ved PSF som publikum vil kunne merke seg ved konsertprogrammet er hvordan det er ytterst få norske artister. Dette skyldes et økende samkjørt konsertmarked både i Europa og ellers verden over, mener Øgreid.
– Dette er artister som kanskje kunne vært vanskelig å booke til enkeltkonserter, men ved en slik anledning er det lettere å få samlet flere, sier Øgreid, som mener det eneste PSF-ledelsen har bommet på er tidspunkt, ettersom han selv er borte da det hele finner sted.
Gode kommentarer kan bli benyttet i papirutgaven.