– Effekten av dette blir at vi må redusere kostnadene ved å legge bånd på hva vi kan arrangere neste semester. Om ikke det fungerer, vil vi måtte se på å kutte i arrangementsfrekvensen. Også å øke billettprisen til våre arrangementer er noe som diskuteres, men vi håper å slippe å iverksette slike tiltak, sier Pål Andreas Sætre, leder i Studentersamfunnet.
Mandag 15. november var han i møte med Studentsamskipnaden i Bergen (SiB), og der kom det frem at sistnevnte ikke hadde noen intensjon om å fornye avtalen som har eksistert mellom de to partene de siste tre årene. I avtalen, som gjaldt for ett år om gangen, har SiB blant annet gitt Samfunnet 80.000 kroner i året mot at Samfunnet arrangerte minst ett møte i måneden på Studentsenteret, ga SiB baksiden av programbladet og hadde deres logo på alle plakatene.
– Vi hjalp Samfunnet litt ekstra da Kvarteret var nede og de arrangerte i kafeen hos oss, men nå ser vi ikke lenger noen grunn til å prioritere de over andre organisasjoner. Den gjensidige profileringen som vi hadde ved at de var tilstede i våre lokaler, er der ikke nå lengre som de er tilbake på Kvarteret, sier kommunikasjonsleder hos SiB Marita Monsen.
– En ting er å kutte litt, men dette forventet vi ikke, sier Sætre.
– Kom som en overraskelse
Han mener at kontrakten, som sist ble inngått høsten 2009, ikke ga noen tegn på at den ville bli avsluttet nå.
– Vi fikk for kort tid siden beskjed om at denne ikke kom til å bli fornyet og at det heller ikke hadde vært intensjonen. Det kom som en overraskelse på oss – det er nemlig ingenting i avtalen som ble signert i fjor høst som sier at den vil bli avsluttet, og vi har nå plutselig 80.000 kroner mindre til neste semester enn vi trodde vi hadde, forteller han.
SiB mener derimot at avtalen de inngikk med de forrige lederne av Samfunnet, Rebekka Kvelland og Kaia Tetlie, var at denne skulle være midlertidig og kun gjelde så lenge de hadde mange arrangementer på Studentsenteret.
– Det kan hende vi har gjort en dårlig jobb med å kommunisere dette, og jeg skjønner at Samfunnet nå blir lei seg fordi de ikke får dette ekstra salget av annonser, sier Monsen.
Kaia Tetlie sier at da hun signerte ny ettårskontrakt i november i fjor, fikk hun ikke inntrykk av at denne skulle avsluttes i nærmeste fremtid.
– Dette ble ikke nevnt eksplisitt, selv om SiB visste at Kvarteret skulle åpne noen få måneder senere. Samfunnet har uansett opprettholdt en god arrangementsmengde på Studentsenteret også etter at Kvarteret gjenåpnet, forteller Tetlie.
Ikke første kutt
Pål Andreas Sætre kan fortelle at Samfunnet nå har mistet tre sponsorer på ett år, og at de dermed har mistet betydelige beløp i sponsor- og annonsesalgmidler.
– Sparebanken Vest sa at de ikke så effekten av å støtte oss, mens Adecco oppga finanskrisen som årsak til å trekke seg. Neste semester ville uansett gjort et kraftig innhugg i vår egenkapital, blant annet grunnet investering i ny nettside, så man kan trygt si at det var trangt i budsjettet allerede før SiB–pengene nå forsvant, sier Samfunnet-lederen.
– Jeg ser argumentet med at SiB har et ansvar for å hjelpe alle, men likevel mener jeg at ingen andre tilbyr det vi tilbyr, og at våre arrangementer er av særlig interesse for SiB å støtte. Vi har et faglig innhold som er relevant for studenter. Samfunnet skal være tilgjengelig for alle, og det er viktig for oss å ha et stort publikum siden dette gir oss tyngde som formidler. Ingen ville bedt Studvest om å ta betalt for avisa, sier Sætre.
Kan bli ny avtale
Selv om den opprinnelige avtalen ikke ble fornyet, ser ikke Monsen bort fra at SiB fortsatt vil støtte Samfunnet.
– Hvis de er interesserte i å komme tilbake til Studentsenteret og arrangere mer her, er det ikke umulig at vi kan finne en ny avtale med dem, selv om denne ikke ville blitt i 80.000-kronersklassen, forteller Monsen.
Sætre kan fortelle at det er aktuelt for Samfunnet å ha flere arrangementer i kantinen i fremtiden.
– Blant annet vil vi neste semester arrangere flere frokostmøter enn vi har hatt i høst, og da er det aktuelt å gjøre dette i kantinen. Målet er uansett at disse kuttene ikke skal redusere kvaliteten på vårt program, sier Samfunnet-lederen.
Gode kommentarer kan bli benyttet i papirutgaven.