Mest aktive brukere »

Kultur.

Studentradio-penger går fortsatt til «feil» artister

VIKTIGE PENGER. Bassist Sebastian Uthaug (t.v.) og vokalist Babak Ziai fra bandet Forza mener de hadde hatt god bruk for verderlagspengene - selv om beløpet er lite. Foto: MARIE HAVNEN

Etablerte artister tjener godt på radiokanalenes vederlag. Bandene som spilles på studentradioen ser ingenting til pengene.

Tekst: NORA KRISTINA EIDE
Sist oppdatert: 12.10.11 kl. 00.43

– Vi betaler 70 000 til TONO og 30 000 til Gramo i året, sier Andreas Roaldsnes, ansvarlig redaktør for Studentradioen i Bergen (SriB).

TONO-vederlaget er obligatorisk for alle radiostasjoner. Formålet er at artistene skal få økonomisk kompensasjon for å bli spilt på radioen. SriBs penger går derimot ikke til de lokale artistene de har på spillelista.

– Det er synd at de uetablerte artistene vi prøver å vise frem ikke får pengene de egentlig skulle hatt, sier SriB-redaktøren.

Da Studvest skrev om saken i 2009 ville SriB opprette et fond hvor vederlagspengene fra studentradioene gikk til unge artister.

– Fondet var et forslag som kom frem fordi situasjonen føltes så urettferdig. Dessverre var det umulig å gjennomføre da TONO og Gramo har sine egne regler å forholde seg til, sier daværende daglig leder i SriB, Karen Sofie Sørensen.

Ingen spillelister

I dag fordeles pengene som betales inn til TONO og Gramo til de store artistene som spilles på blant annet NRK-kanalene. Det er fordi rikskanalene må sende inn rapporter med spillelister til TONO og Gramo, mens lokalradio ikke får muligheten. Studentradio regnes som lokalradio, og dermed blir ikke artistene som spilles på SriB registrert.

Roaldsnes forklarer at SriB ønsker å sende inn spillelister, dersom de får sjansen.

– Det er enklere å rapportere inn spillelister i dag fordi vi har mer sofistikerte dataprogrammer. Selv om det hadde kostet tid og energi hadde vi absolutt prøvd det.

Vil ikke ha rapporter

TONO er derimot ikke villig til å ta imot lister fra lokalradioene per i dag.

– Dersom studentradioer sender inn spillelister vil ikke disse bli behandlet. Vi sluttet med det for en del år siden fordi mange lokalradiostasjoner synes det var pes, og fordi det ikke forsvarte kostnadene ved å behandle rapportene, sier kommunikasjonssjef i TONO, Jan Richard Kjelstrup.

Han forklarer at det vil bli for dyrt å behandle spillelister fra lokalradio fordi inntektene derfra er mindre, samtidig som det ville kostet å ansette folk for å behandle spillelister fra alle lokalradioer.

Vokalist i Bergensbandet Forza, Babak Ziai, synes ordningen er uforståelig.

– Jeg mener det er en for dårlig grunn. Folk hører jo på studentradio, og det burde være samme opplegg for små radiokanaler som for store. Størrelsen på studentradioen hindrer ikke TONO fra å få penger derfra, så det burde ikke spille noen rolle for TONO at størrelsen på vårt beløp er lite, sier Ziai.

– Trenger pengene

Forza har nå «ukas album» på SriB. De vil ikke motta en eneste krone av disse vederlagspengene.

– Band som er på vei opp trenger virkelig pengene. Inntekter fra SriB hadde absolutt kommet godt med for oss. Dersom man legger sammen alle gangene vi har blitt spilt, hadde det nok blitt en del, mener Ziai.

Kommunikasjonssjefen i TONO mener at artistene heller kan få tilbake pengene på andre områder.

– Jeg kan forstå at det virker urettferdig for de som bare spilles på lokalradio, men pengene fra lokalradio fordeles blant annet til konsertpotten og annen kringkasting. Artistene kan dermed få igjen penger ved å spille konserter.

Administrerende direktør i Gramo, Martin Grøndahl, mener at studentradioer spiller såpass variert musikk, og så lite av hver enkelt artist, at det vil bli for små utbetalinger for hvert enkelt band.

– Høyst sannsynlig blir ikke artistene spilt nok til å nå minimumsbeløpet for å få vederlag, sier han.

Moralske overbevisninger

Daglig leder for Norges Lokalradioforbund (NLF), Erik Fagernæs, synes det er positivt at SriB ønsker å rapportere til TONO og Gramo.

– SriB må få ivareta sine moralske forpliktelser, og jeg synes TONO og Gramo bør ta dette alvorlig.

TONO sier at de vurderer å forandre rapporteringssystemet, men de vil ikke si når dette vil skje.

– Vi ser nå på muligheten for å begynne med rapportering fra lokalradioer igjen. Grunnen er at det vil være enklere og dermed mer kostnadseffektivt å avregne også lokalradioer med elektronisk rapportering, sier kommunikasjonssjef Kjelstrup.

 

– Artistene må ta ansvar

Daglig leder for Norges Lokalradioforbund mener at artistene selv må holde styr på pengene sine.

– Enkelte artister sier at de spilles på radio og ikke får pengene sine, men det må de selv ta ansvar for. Enhver organisasjon må rydde for sin egen dør. Vi kjenner flere i TONO og Gramo som synes det eksisterende systemet er litt klønete, med det har ingenting med oss å gjøre, sier Erik Fagernæs, daglig leder for Norges Lokalradioforbund.

Forza-vokalist, Babar Ziai, visste ikke om at bandet hans mistet vederlagspenger fra studentradioer.

– Det er jo vårt ansvar å få tak i økonomien vår, og jeg har ikke gjort hjemmeleksa mi og opplyst meg selv om hvordan dette fungerer. Så skylda ligger jo på en selv også. Likevel syns jeg at inntekter fra lokalradio kan bidra til at nye artister kan etablere seg. Det teller, sier Ziai.

DETTE ER SAKEN:
  • I Studvest nr. 14 2009 kom det frem at Studentradioen i Bergen (SriB) og de andre studentradioene i Norge årlig betaler inn flere hundre tusen kroner til TONO og Gramo, og at disse pengene tilfaller helt andre artister enn de som spilles ved studentkanalene.
  • I dag er systemet fortsatt det samme. Rikskanalene sender detaljerte rapporter til TONO og Gramo om hvilke artister de spiller, men studentradioene får ikke muligheten til å registrere hvilke artister de spiller. Dermed blir vederlagspengene fordelt på de større artistene.
  • I 2009 betalte SriB 40 000 til TONO og 20 000 til Gramo. I dag betaler SriB 70 000 til TONO og 30 000 til Gramo fordi de har fått utvidet sendetid og spiller mer musikk.
  • Studentradioene er medlem av Norges Lokalradioforbund (NLF) og regnes derfor som lokalradio.
     
TONO og Gramo:
  • TONO innkasserer og forvalter vederlag til komponister, tekstforfattere og musikkforlag ved kringkasting og annen offentlig fremføring av musikk.
  • Gramo innkasserer og forvalter vederlag til utøvere og produsenter for kringkasting og annen offentlig fremføring av musikk.
  • Vederlag skal sikre at opphavsmenn skal få økonomisk kompensasjon for offentlig bruk av musikken deres.


Kilder: tono.no, gramo.no

BILDER

SYND. Studentradioen i Bergen har en musikkprofil som består av nye og lokale artister, men bandene blir ikke registrert for vederlagspenger. - Det ligger ingen penger i å bli spilt på studentradioer, sier ansvarlig redaktør Andreas Roaldsnes. Foto: MARIE HAVNEN

RELATERTE ARTIKLER »

Debattregler

  • Personhets har ingen plass i debattene våre. Ikke trolling eller injurier heller. Slike innlegg bidrar ikke til debatten og vil bli slettet.
    Innlegg som inneholder reklame, spam eller forsøk på verving vil bli slettet.
  • Rasistiske ytringer er forbudt etter norsk lov og vil bli slettet.
    Hvorfor sletter vi ikke alle dårlige innlegg?
  • Vi ønsker mest mulig åpne og inkluderende debatter med færrest mulig slettede innlegg. Vi sletter innlegg som bryter med loven eller våre etiske retningslinjer.

Gode kommentarer kan bli benyttet i papirutgaven.