– Opplev deg selv innenfra, kjenn toppen av hodet, og opplev hendene som ligger tungt mot bakken, la kroppen være helt avslappet.
Befalingen gir en følelse av trygghet. Yogalærer Bjarke Jørgensen har åpnet dagens time med femten minutter avslapping.
Jeg ligger urørlig midt på gulvet og hører på lydene rundt meg, lydene av helt ukjente mennesker som ligger i samme stilling. De forsøker å bruke pusten for alt den er verdt. Det sprer seg en rolig følelse i kroppen. Minuttene går. Jeg ligger fortsatt helt stille.
Yoga er en samling mentale og kroppslige teknikker med opprinnelse i India, som har vokst frem gjennom tusener av år. Det finnes etter hvert mange forskjellige former for yoga, og den mest populære er «hatha yoga» – yoga som treningsform.
Felles for nesten alle de ulike formene er at man søker en forening mellom kropp og sinn. Pusten står helt sentralt i praktiserende yoga. Meditasjon og yoga består av forskjellige metoder og teknikker. Man kan gjennom praktisering utvikle evnene, og bli mer bevisst på seg selv. Man kan visualisere hvordan de ulike musklene i kroppen jobber, og videre se for seg hvordan blodet strømmer rundt i årene. Disse bildene gir deg mulighet til å oppdage deg selv fra innsiden.
En mektig følelse av å sitte helt i ro, mens man ser seg selv i nye uvante posisjoner. Man går på oppdagelse i seg selv. Det handler om å gå ut fra egne forutsetninger og tørre å utvikle seg. Å finne et eget indre fredfullt sted, hvor man kan ta avgjørelser med en større klarhet og selvinnsikt, er en egenskap det kan være verdt å hige etter.
– Finn dere en pute, og sett dere godt til rette, fall til ro når dere kjenner dere klare, lyder det fra Jørgensen.
– Vi skal bruke de neste tjue minuttene til å forsøke å gå en tur som vi kjenner godt. Den visuelle turen skal hjelpe oss til å holde fokus og konsentrasjonen oppe, sier den sindige dansken.
På vei nedover min egen gate går jeg midt på veien, en sterk følelse brer seg, jeg går alene, midt i min egen verden. Greinen på trærne ligger lavt over meg. De skaper en eventyraktig stemning, med sine grønne svakt sildrende blader. Jeg blir mer og mer fokusert på hvor jeg er på vei. Detaljene blir skarpere, fokuset tydeligere.
Meditasjonsøvelsene innen yoga kalles for «dhyana», som er øvelser for å oppnå fysisk og psykisk avslapning. Det kan også styrke konsentrasjonen og bevisstheten hos den som praktiserer det.
Man kan oppleve mer ro og fred i tilværelsen. For noen kan meditasjon være behjelpelig til å komme i kontakt med ens kreative og intuitive sider. Man kan oppnå en dyp avspenning og hvile gjennom å fokusere på visse hjelpelyder, også kalt for «mantra».
For at man skal kunne oppnå en tilstand hvor puls og blodtrykk faller, må fokuset være konsentrert rundt de ulike «mantraene». En annen registrert og dokumentert effekt, er at meditasjon kan ha innvirkning på nervesystemet og hormonapparatet.
–Hvis tankene dine fører deg bort fra hvor du var på vei, så ikke forsøk å jage dem vekk.
– Observer tankene dine uten å dømme dem. Husk at du ikke er tankene dine, men bare en som opplever dem akkurat nå.
Jørgensen har en rolig stemme, og han får meg til å tro på det han sier.
En hengekøye er festet mellom to bjørketrær som står ruvende og trofast, og venter på meg hver eneste gang jeg kommer frem. En liten fryseboks med plass til lunsjen min, dog uten strøm og mest for sjarmen, står ved siden av. Boken jeg leser ligger inne i en plastpose som er surret sammen og gjemt i en gammel liten kiste. Kisten brukte jeg til å gjemme bort hemmeligheter i da jeg var liten. Det gjør jeg for så vidt fremdeles.
I Bergen har studentene fått øynene opp for «hatha yoga» som trening, og flere av stedene som tilbyr yoga, har gått vekk i fra å bruke det mentale aspektet ved praktiseringen.
– Yoga som treningsform har virkelig blitt populært. På grunn av stor etterspørsel har vi ansatt flere instruktører og utvidet tilbudet. Fremdeles blir timene revet bort fra tidlig på morgenen, sier Gina Wisnes ved SiB Sentrum.
Skandinavisk yoga- og meditasjonsskole i Bergen praktiserer kombinasjoner av fysisk yoga og meditasjonsøvelser. Det gir mulighet til å oppleve og praktisere de mer selvutviklende sidene ved meditasjon. Man får også lære mer om filosofien som ligger til grunn. Det kan være tydelige forskjeller mellom de ulike kursene. Noen retninger er fysisk krevende, mens andre er mer behagelige, myke og rolige.
Å arbeide med pusteøvelser, også kalt «pranayama», er en sentral del av moderne yoga. Pusten er hele tiden i fokus, særlig når man mediterer. Pusten avspeiler hvordan man har det inni seg.Å finne en rolig og behersket åndedrett er helt avgjørende hvis vei for målet er indre ro.«Asane», kalles de ulike stillingene i yoga, og de er oppkalt etter dyr, planter og gjenstander.
Også visuelle fantasireiser og forestillinger blir brukt for å oppnå færre tanker, en større tilstedeværelse og en dypere konsentrasjon. En kan med riktig bruk av visualisering oppleve følelsen av å være et sted, uten fysisk å være tilstede.
Som student har man mange ting man skal rekke over. En skal hele tiden gjøre sitt aller beste på skolen, om mulig enda bedre. Både trening og andre sosiale aktiviteter skal gjennomføres med en energi som gjør at man også rekker innom jobb et par kvelder i uken.
Når helgen kommer feirer man like gjerne lite søvn de siste dagene, med en tur på byen. Stress er et stort problem i samfunnet.
Langvarig stress kan medføre risiko for livstruende sykdommer. Flere helseproblemer har ofte utgangspunkt i stress. Men hva er egentlig stress? Det blir brukt som et begrep på mange forskjellige indre følelser. Vi kan velge å stoppe opp og kjenne etter hva som egentlig er kjernen til følelsen vi opplever. Klarer man å sette ord på hvor den sitter, kan man lettere finne ut hva man skal gjøre for å bli kvitt den.
Stress oppleves ofte som en knyttet følelse i mageregionen. Andre symptomer kan være impulsiv atferd og manglende konsentrasjon, og fysiske symptomer som søvnvansker og svettetokter.
Avspenningsteknikker er ulike øvelser som blir benyttet i yogaundervisningen, og disse kan hjelpe oss til å løse opp ulike spenninger som er knyttet til stress.
Pusteøvelser gjør at pulsen og blodtrykket synker. Evnen til å kunne bruke egne tanker som et verktøy, kan gjøre det enklere å gjennomføre ulike utfordringer med større besluttsomhet. Nettopp fordi man er rolig og mer tilstede i situasjonen.
– Vi blir bevisste hvor vi er, hører jeg noen si.
Jeg blir minnet på hvor jeg ligger. Tjue minutter har gått. Jeg har beveget meg rundt på innsiden av kroppen, med en instruerende stemme i bakgrunnen som gir beskjed om hvor på kroppen jeg skal kjenne etter. Det er godt å ligge sånn. Det eneste som lager lyd er stemmen fra CD-en som står på i rommet.
– Oppmerksomhet er et nøkkelord, sier Per Einar Binder.
Han er professor i klinisk psykologi ved Universitet i Bergen, og holder kurs i Mindfulness Based Stress Reduction – et program med en rekke ulike meditasjons- og yogaøvelser. Studier har vist at dette har en effekt i forhold til stressreduksjon, immunforsvar, søvn og reduksjon av angst.
I Bergen underviser Binder studenter som lider av blant annet eksamensstress.
– I programmet som studentene må gjennom, er det lagt opp til at studentene også som en del av gjennomføringen må bruke mye tid på å praktisere dette selv.
Man skal jobbe med å forankre oppmerksomheten i pust og kropp, og legge merke til hvordan sinnet vandrer, forteller Binder.
– Det er en omfattende læringsprosess.
I sine foredrag har Binder blant annet fokus på hvilke oppfatninger vi har av oss selv. Den indre selvfordømmende stemmen, som gjør at vi fokuserer bare på det vi ikke får til, er med på senke sjølvtilliten vår. Spesielt i perioder hvor vi skal prestere over lengre tid, er det viktig med positivt selvbilde.
– Det er viktig at vi er klar over at vi ikke er tankene våre, men at vi er de som opplever dem, sier Binder.
Han bruker meditasjon i behandlingen på individuelt nivå, og instruerer både meditasjon og yoga i kurs for grupper.
Xavier Baron Bonarjee, daglig leder ved European-Yoga i Bergen, mener han har gjort våre neste soldater mer fredfulle. Han har nemlig utviklet et program for de nye kadettene ved Sjøkrigsskolen på Haakonsvern.
– Programmet går ut på at vi beveger oss fra intensiv trening i et oppvarmet rom, videre til å bruke mer avslappende «hatha-yoga» med pusteøvelser, for å så avslutte med å ta elevene videre inn i en dyp stillhet, sier han.
Han forteller at en av fordelene med yoga, er at man ikke trenger noe avansert utstyr.
– Soldatene kan få en full treningsøkt ombord i båten som de tjenestegjør på.
Som student slipper man å melde seg inn på dyre treningssentre. Man kan gjøre de aller fleste øvelsene uten å ha tilgang til annet utstyr enn en matte, eller et mykt teppe. Om vi ikke akkurat er i en krigssituasjon, står vi ovenfor ulike utfordringer, i skole og i privatlivet.
For å unngå å komme i stressende situasjoner kan mental trening og større grad av selvbevissthet være til svært god hjelp.
– Vi kan hele tiden utvikle oss ved å bli bedre til å kunne mestre psykologisk stress, sier Bonarjee.
På spørsmål om praktiserende yoga er noe for alle, forklarer Bonarjee hvordan personer med ulike fysiske forutsetninger kan mestre yoga, selv med helt ulike utgangspunkt.
– Vi begynner alle på ulike nivåer, men hvis man har kontinuitet og virkelig vil få det til, kan alle oppnå det samme.
Vi gjør alle renselsesprosesser hver eneste dag, vi tar dem som en selvfølge, av naturlige hygieniske årsaker vel å merke.
De har vært naturlige for oss fra vi ble født, men er like mye en renselse. Det gjelder tannpussen du tar om morgenen, dusjen du tar før du legger deg og så videre.
For yoga består også av ulike måter å rense kroppen på, ikke bare psykisk renselse, men også reint fysisk.
Det kan noen ganger ta lang tid å komme hit, for målet er det samme hver gang: en inderlig tilstand av ro. Jeg kjenner etter hvilke veier tankene mine tar meg, gir meg selv tid til å gå gjennom de. Uten å dømme eller flykte, men bare ved å være tilstede. De bare oppleves, og etter hvert blir de færre.
– Prøv å praktisere selv kommende uke, sier Jørgensen når timen er over.
Kilde: Store norske leksikon
Gode kommentarer kan bli benyttet i papirutgaven.