Mest aktive brukere »

Debatt.

Asylanter blant studenter

THORLEIF BERTHELSEN
Sist oppdatert: 18.10.11 kl. 23.17

Blant studenter på vei til lesesal og forelesning har 15 flyktninger siden 9. oktober sittet i kirkeasyl i Johanneskirken. De kommer fra Irak, Iran og Afghanistan og frykter for sine liv hvis de blir tvangsretunert. Myndighetene har avslått deres asylsøknader, og derfor risikerer de pågripelse. De håper kirken kan gi dem beskyttelse. Det håper jeg også, i omtankens navn.

I deres opprinnelsesland er det krig og/eller sterk undertrykkelse. Blant annet er det hevet over tvil at flyktninger fra Iran er pågrepet og mishandlet ved retur. Derfor er det ikke gitt at norske myndigheter har behandlet asylantenes søknader på en god nok måte. Dessverre er det slik at regjeringen ved Justisminister Storberget har som uttalt mål å sende stadig flere ut av landet.

Asylantene ønsker generelt å gi ureturnerbare og papirløse flyktninger et ansikt. I dag er de fratatt mulighet til å arbeide og lever uten personnummer og rettigheter. Det er med glede bystyret i Trondheim har vedtatt å gi folk som ikke kan sendes tilbake til opprinnelseslandet lov til å jobbe, og det er flott at SV har foreslått at Bergen må gjøre det samme! Nå må regjeringen også vise at de tar ansvar ved å gi de ureturnerbare og papirløse amnesti, slik flere andre land, deriblant Sverige har gjort. Dette støtter vi i Rødt.

Du kan vise solidaritet med kirkeasylantene ved å blant annet bli tilsynsvakt, skrive til aviser og regjering eller besøke de hardt prøvede flyktningene i Johanneskirken.

FAKTA
  • Thorleif Berthelsen er styremedlem i Rødt Bergen.

Debattregler

  • Personhets har ingen plass i debattene våre. Ikke trolling eller injurier heller. Slike innlegg bidrar ikke til debatten og vil bli slettet.
    Innlegg som inneholder reklame, spam eller forsøk på verving vil bli slettet.
  • Rasistiske ytringer er forbudt etter norsk lov og vil bli slettet.
    Hvorfor sletter vi ikke alle dårlige innlegg?
  • Vi ønsker mest mulig åpne og inkluderende debatter med færrest mulig slettede innlegg. Vi sletter innlegg som bryter med loven eller våre etiske retningslinjer.

Gode kommentarer kan bli benyttet i papirutgaven.