Trenger vi færre eller flere studenter i Norge? Debatten har rast de siste ukene. Ottar Brox og Elin Ørjasæter hevder flere studenter i høyere utdanning ikke er samfunnsnyttig, og at Norge nå er på vei inn i en utdanningsboble. Motsatt hevder Akademikernes Knut Aarbakke at behovet for høyt utdannede er økende, og at et stadig mer komplekst samfunn krever flere med høy akademisk kompetanse.
Tekna Studentene mener problemet i Norge ikke er at det utdannes for få. Du skal ikke kunne mye matte for å forstå at større ungdomskull betyr flere studenter. Det virker det som om Ørjasæter og Brox ikke helt har forstått. Samtidig er det åpenbart at Norge har mange – og kanskje altfor mange samfunnsvitere og humanister. Og vi har altfor få innen blant annet teknisk-naturvitenskapelige fag. Tall fra NAV tidligere i år viser en manko på nærmere 4000 sivilingeniører i Norge, bare i næringslivet. I tillegg mangler det teknologisk kompetanse i offentlig sektor som sørger for helt nødvendige tjenester for fellesskapet: Vei og jernbane, rent vann, sikkerhet til havs og oljeboring.
Naturvitenskap og teknologi er det som driver utviklingen av kunnskapssamfunnet. Og utfordringer innenfor klima, medisin og samferdsel skal i stor grad løses gjennom teknologiutvikling. Vi mener universitetene og politikerne må prioritere hardere for å øke antall studieplasser innen teknologi- og realfagene, selv om dette er dyrere studieplasser på grunn av kostbare utstyrs- og laboratoriekrav.
Gode kommentarer kan bli benyttet i papirutgaven.