Mest aktive brukere »

Debatt.

Supperåd om bolig

TINE ØVERSETH BLOMFELDT
Sist oppdatert: 24.08.11 kl. 00.55

Velkommen til Bergen! Velkommen til fantastiske turmuligheter, et yrende studieliv, et mangfold av kulturtilbud, men også velkommen til skyhøye leiepriser, stor mangel på studentboliger og et boligmarked under sterkt press.

Rundt semesterstart er det mange av oss som låner sofa hos venner eller bekjente. Facebook-statusene våre etterlyser ledige boliger i nye byer og noen av oss lager reklamefilmer for oss selv på YouTube. Litt i overkant av 1500 studenter i Bergen står i dag i kø for studentbolig.

I det private markedet skaper alt for få boliger og skyhøye leiepriser et utleiers marked. Mens politiet mener sikkerhet i boligen er et delt ansvar mellom leietaker og utleier, gjør presset at få av oss ønsker eller tør å stille krav. Flere av oss bor derfor i leiligheter som både er brannfarlige og helseskadelige.

Det er ikke bare studentene i Bergen som mangler boliger. Presset ligger også på kommunepolitikerne for å stille med kommunale boliger til rusmisbrukere og andre som har kommet skjevt ut. Flere barnefamilier føler seg presset ut av sentrum av det økende antallet studenter. Stadig flere bygg blir kjøpt opp og seksjonert opp at huseiere. Flere reagerer på den økende hybelfiseringen av Bergen.

Torsdag 1. september inviterer studentparlamentene ved UiB og HiB og Fagforbundet til debatt på Kvarteret. Her stiller vi listetoppene til veggs om boligpolitikk og oppfordrer deg til å gjøre det samme!

Fordi vi vet at du er student og fattig er arrangementet gratis, og du får utdelt en kopp gratis suppe.

FAKTA
  • Tine Øverseth Blomfeldt er leder og fakultetsansvarlig for Studentparlamentet ved Universitetet i Bergen.

Debattregler

  • Personhets har ingen plass i debattene våre. Ikke trolling eller injurier heller. Slike innlegg bidrar ikke til debatten og vil bli slettet.
    Innlegg som inneholder reklame, spam eller forsøk på verving vil bli slettet.
  • Rasistiske ytringer er forbudt etter norsk lov og vil bli slettet.
    Hvorfor sletter vi ikke alle dårlige innlegg?
  • Vi ønsker mest mulig åpne og inkluderende debatter med færrest mulig slettede innlegg. Vi sletter innlegg som bryter med loven eller våre etiske retningslinjer.

Gode kommentarer kan bli benyttet i papirutgaven.