Studentavisa i Bergen. 65. årgang Oppdatert 24/07 Kl. 14:39 TIPS OSS/KONTAKT Lytt til Studentradioen Se på Student TV
Forsiden
Nyheter
  Notiser
  News (in English)
  I gamle dagar
Kultur
Reportasjer
Tema
Ytringer
Foto
Om avisa
Lenker

Ansvarlig redaktør:
Kenneth Nodeland

Nett:
web@studvest.no

Annonser:
annonse@studvest.no

Kontakt oss:
studvest@uib.no

Telefon:
55 54 52 06
55 54 51 48
55 54 52 21

 

Israelboikott ble for sterk kost


 

ENGASJERT. Line Khateeb fra Palestinakomiteen i Bergen holdt en glødende appell for å overbevise unionsmøtet om å vedta boikottforslaget. FOTO: BERIT BYE
Miljølistens forslag om full akademisk og kulturell boikott av Israel vakte høylytt debatt blant studentpolitikerne.

Tekst: JOHAN LIE HAMMERSTRØM

– Vi må gjøre noe konkret nå, ikke bare sitte her å prate, tordnet Miljølistens Even Rydning, akkompagnert av gjentatte neveslag i bordet, under mandagens unionsmøte.

Miljølistens forslag om full akademisk og kulturell boikott av Israel ble imidlertid mye å svelge for de andre studentpolitikerne. Det resulterte i en støtteerklæring for israelske opposisjonsakademikere.

Etter en innledning fra Palestinakomiteens Magne Hagesæther, en tidligere student ved Birzeit universitetet på Vestbredden, ble det åpnet for debatt. Den gikk til tider meget høyt for seg. Representantene som ikke kom fra Miljølisten mente at en boikott ville hindre en dialog med motparten som kunne føre fredsprosessen videre.

– Se hvor 40 år med dialog har ført oss, var Rydnings krystallklare motsvar til det.

Det ble også stilt spørsmål ved at fjorårets Holbergprisvinner, Shmuel N. Eisenstadt, ikke har tatt noe standpunkt mot okkupasjonen av Palestina.

– Jeg synes det er hårreisende å trekke Eisenstadt inn for enten det ene eller andre synet, ropte studentrepresentanten ved universitetsstyret Steinar Heldal, med rystet stemme etter den beskyldningen.

Det var tidligere leder av NSU Bergen, Hermund Furu, som løste opp i debatten. Han lanserte et forslag som het «Akademisk ansvar for akademisk frihet», en støtteerklæring til israelske institusjoner og personer som tar avstand fra okkupasjonen. Etter den timeslange og skarpe debatten ble forslaget til Furu stemt igjennom.



Debattregler


  • Personhets har ingen plass i debattene våre. Ikke trolling eller injurier heller. Slike innlegg bidrar ikke til debatten og vil bli slettet.
  • Innlegg som inneholder reklame, spam eller forsøk på verving vil bli slettet.
  • Rasistiske ytringer er forbudt etter norsk lov og vil bli slettet.

Hvorfor sletter vi ikke alle dårlige innlegg?

Vi ønsker mest mulig åpne og inkluderende debatter med færrest mulig slettede innlegg. Vi sletter innlegg som bryter med loven eller våre etiske retningslinjer.

Gode kommentarer kan bli benyttet i papirutgaven.

MERK: Moderator og journalister skriver aldri innlegg i kommentarene, innlegg med avsender 'webmaster'/'web-ansvarlig' eller liknende er falske og vil bli slettet.


Kommentarer (gammelt system)



Sterk kost eller feighet?


Jeg nekter å samarbeide med israelere som ikke tar avstand fra okkupasjonen av Palestina, slik inderne, ledet ann av Ghandi, nektet å samarbeide med britene så lenge britene koloniserte India. Jeg ønsker å samarbeide med israelere som tar avstand fra okkupasjonen, eller med israelere flest når okkupasjonen er over, slik India gjenopptok samarbeidet med England og britene når disse ikke lenger var deres urettmessige koloniherrer.

Poenget altså: Å boikotte mennesker når de er i rollen som illegitiem okkupanter eller koloniherrer, og samarbeide med de samme mennesken når de spiller en legitim rolle.

Furus uorginale forslag føyer studentrådet inn i den lange rekken av passive tilskuere av okkupasjonen.




Om å ikke ta et valg er også et valg, man trodde man hadde lært det fra andre verdenskrig også. Det er kanskje enda verre å tro at man spiller en god rolle ved å stille seg utenfor og med sin feighet gi næring til en ideologi ingen er tjent med. Det er handlingen og ikke ordene som betyr noe i denne verden spesielt for dem som er ofrene i denne konflikten, dvs. på begge sider.


Å støtte voldssøkende islamister fra Hamas er horribelt. Vi ser igjen at radikale sosialister i studentmiljøet skal prakke sine propalestinske holdninger på andre studenter. Skumle holdninger som kun fører til eskalering av konflikten. Det er ikke lov å ha ett nøytralt nøkternt syn på dette. Konflikten må løse ved hjelp av dialog med begge parter. Ikke bare ensrettet støtte til palestinerne.Minner om at Hamas er en terrororganisasjon. Kun Norge har godkjent regjeringen. EU og USA boikotter med god grunn.


Du(forrige innlegg)glemmer at du med å fare med disse stigmatiseringene støtter en liten gruppe ultranasjonalister som heller ikke Israel er tjent med. Skumle holdninger har du selv, og det er best at du holder deg fra å dele dem. Å uten grunn prakke "sosialist" på andre minner om lavpannet politisk debatt som du tydeligvis har gleden av å delta i. Ikke prøv å styre/hekle denne debatten med å spre dine fordommer eller at du snakker om ting du ikke vet noen ting om. Konflikten skal løses med dialog, men med tilbaketrekking fra okkuperte områder og med garanti om sikkerhet for liv og eiendom for folk som har blitt berørt av konflikten. Til slutt må også sies at dine argumenter er så utrolig forslitte. Det handler ikke om å støtte Hamas (som ikke er likestilt med det palestinske folk). Men hva har du å si om Libanon krigen da (en hel stat angriper)? Det handler om menneskerettigheter og Vestens passive tilskuere. Slike som deg har glede av slike konflikter slik at du får bekreftelse på dine egne fordommer.


Jeg synest at radikale sosialister(pro palestina) og konservative kristne(pro israel) burde holde seg unna debatten da disse har valgt side. Dialogen blir aggressiv og unyansert. Studentpolitikere burde drive med andre ting enn å legge seg opp i om det selges Jaffa-appelsiner på Rema. Eller Coca Cola hos SiB for den saks skyld. Det er uklokt å bruke masse tid på å diskutere Israel i stedet for å jobbe for å forbedre vilkårene for studenter i Bergen.


verden er sammenvevd, venn, tiden vi bruker på andre er vi selv tjent med. Å velge samarbeidspartnere er nødvendigvis et politisk valg, og studentrådet bør derfor drøfte hva slags samarbeidspartner vi ønsker.


Klare standpunkter mot okkupasjon og apartheid er nødvendige om vi skal komme noen vei. Det var nødvendig i kampen mot Sør-Afrikas apartheid. Noen som hevder vi ikke skulle boikottet Sør-Afrika? Israels okkupasjon er folkerettsstridig og tilbaketrekkingen kan ikke forhandles om - den må uansett skje. Om vi er enige eller uenige i motstandsbevegelsen (Hamas) spiller ingen rolle.


Synn ikke forslaget gikk igjennom.. Det er viktig å avslutte all akademisk kontakt med apartheid-staten "Israel".




Stå på! Neste gong går kanskje forslaget igjennom! Det var også ein lang og vanskeleg kamp for å få styrta apartheid i Sør-Afrika, men det gjekk til slutt!


Nytt forslag til vedtak på studentrådet;Vi ønsker en boikott av boikott forslag. Vi som er valgte representanter i Studentrådet skal jobbe med studentsaker. Valgløftene våre inneholdt ingenting om disse raddis sakene.


Studentrådet har ikke forstått sin rolle i verden. Norge selger våpen til Israel og gir penger til Palestina, og når det ble debattert boikott så måtte forslagsstillerne trekke forslaget bla. av hensyn til Nato osv.. bla bla Studentrådet skal arbeide for studentene på hos en statlig utdanningsinstitusjon hvis oppgave ikke er å føre en annen utenrikspolitikk enn Utenriksdepartementet.


Det er godt at noen studentpolitikere evner å se mer enn sin egen navle :-)


Dere er så politisk korrekte mange av dere at jeg blir kvalm...Blodrøde sosialister!!!!Hvorfor i all verden skal vi boikotte Israel??Dere har vel vett nok til å forstå at om du og jeg slutter å kjøpe isrealske appelsiner og cherry tomater, så har det ingen som helst betydning for Israels politikk?? Israel vil aldri tillate at deres utenrikspolitikk blir påvirket av blodrøde sosialister, som i likhet med nesten alle folksalg verden over ser ut til å plassere Israel og jødene øverst på sin hatliste. Jødene er alene i denne verden, og i midtøsten er de omringet av hundre-millioer vis av muslimer, som helst ser at Israel slettes fra kartet. Israelrnes overtramp i regionen er jo strengt talt et resultat av nabolandenes anti-Israelske holding, helt siden Jom Kippur krigen. Vask de rødspengte øynene deres og begynn å se verden slik den er. Med et Iran som er i ferd med å anskaffe seg atomvåpen, og som paralelt arrangerer konferanser der benektelsen av Holocaust og utslettelse av staten Israel står i sentrum, bør dere utvise forsiktighet når dere klandrer Israel for prøve å sikre sin egen fremtid. Israel er i sin fulle rett når det gjelder å beskytte sine barn og forsvare seg mot en verden som har drept, trorturert og forfulgt dem i 3000 år. Hva i all verden forventer dere at Israel skal gjøre, når det daglig skytes raketter inn over grensene deres?? Israel er i besittelse av verdens 3. mest avanserte militær maskin, så det er klart at denne brukes for beskkyttelse. Er det ok å skyte raketter, så lenge det ikke er en stat som avfyrer?
Israel kunne uproblematisk ha lagt sine naboland under seg, med dette har de ikke gjort,i motsetning til deres røde-kamerater under Stalin og Mao som imperalistisk utslettet stater og la land området under seg.
Skal dere få til noe, så får dere forsyne meg begynne å se saken fra mindre røde vinkler, og tenke over hvilke konsekvenser forslagene deres har for Midtøsten.



For å si det helt ærlig, dypt i enhver nasjonalistisk tanke ligger det en slags kollektiv paranoia. Jødene har blitt behandlet dårlig gjennom historien, men kjære venn mange andre folkeslag har også tålt sine tap, uten å påberope seg all slags rettigheter til å behandle andre dårlig. Israel er dessuten godt hjulpet av sine allierte, du sier at Israel er i besittelse av VERDENS 3 MEST AVANSERTE MILLITÆR MASKIN, ok, det er kanskje ikke tilfeldig? I tillegg tillates det bosetninger på andre sine eiendommer? Hvilken grunn har du for disse handlingene bortsett fra at en eller annen bok skal gi noen rett, eller "vi er blitt behandlet dårlig"? Kan du komme med noen argumenter som støtter en handling der andres eiendom og levebrød og bevegelsesfrihett er blitt fratatt? Det er kanskje ikke så rart at noen palestinere er sinte. Dessuten er Israles millitære "motytelser" fullstendig uten løsning i sikte. Du snakker om Stalins og Mao's imperialisme, men den største imperialismen har jo vært en motor for kapitalisme, og hvem var jo der, jo England og co. Ingen dårlige handlinger kan forsvares, det å tro at noen i Norge driver en form for sosialisme som er lik Stalins er an absurd påstand. Men det er ikke det du egentlig ville si, det du ville si kommer jo så klart frem i "Jøde og stolt av det". Jeg må bare si at jeg er glad at jeg hører meget sjeldent "Norsk og stolt" og at folk er opptatt av andres ve og vel uansett hvem de er. DET ER EN STOR LEKSE I DET! Man blir ikke et bedre menneske med mer våpen, et signal som man burde sendt til andre land som vil skaffe dem som har de samme tradisjonelle verdier som du farer med. Man trenger en verdensanskuelse som gjør at du kan reflektere på et dypere plan omkring andres situasjon. Dette er et problem med tradisjonelle verdier og tradisjonelle samfunn, og stormaktene burde vært mer moderne i sin tankegang siden man går mer og mer mot en globalisert verden og en mer helhetlig verdenssyn, noe trangsynte mennesker gjennom historien ikke har tatt med i regningen. Dessverre har Israel gjort mye rart og vondt mot sine naboer, det er et faktum du ikke kan avfeie, og det pågår fremdeles. Sorgen som jøder har kjent i andre verdenskrig en type sorg som mange mennesker opplever fordi handlinger i tradisjonell og barbarisk tankegang (noe jeg vil si er likestilt) fører til mye ufortjent urettferdighet. Det er et menneskets plikt å motsi seg og motarbeide urettferdighet uansett hvem det gjelder og hvilket territorium det hører til.



Hvor kommer disse tåpelig anklagene om "blodrøde sosialister" fra? Sett dere inn i folks politikk før dere slenger ut merkelapper!


Israel representerer ikke alle jøder i verden. På tross av statens massive program for innvandring av jøder, bor fortsatt de fleste jødene i verden utenfor Israel. Mange jøder tar også dypt avstand fra den rasistiske og sionistiske politikken til Israel, for eksempel organisasjonene Naturei Karta, Jews Against the Occupation, Jews Against Zionism og Jews Not Zionists. Er disse da kanskje "blodrøde stalinister og maoister" slik som oss? Du sier Israels politikk er en respons til nabolandenes anti-Israelske holdning. Men de zionistiske militante gruppene Irgun, Stern, Haganah herjet og drev massakrer før noen som helst palestinsk/arabisk motstand fantes, masseutdrivelsen av palestinerne (1948) skjedde 17 år før den palestinske motstandsbevegelsen (PLO) ble etablert, Hamas ble først opprettet i 1987 - etter allerede 20 under Israelsk okkupasjon. Så hva er årsak og hva er virkning/respons?

Er boikott virkelig så drastisk når det er snakk om en stat som har holdt på med dette barbariet i nesten 60 år?


Det er lite som er så festlig som radisser av verste sort som har på seg en sliten t-skjorte med «Boikott Israel»-logo, samtidig som de hyler ut at «all boikott dreper!» når det er snakk om Palestina. :) (Israel har for øvrig godt forsvar fordi de fleste av landets naboer ønsker å utslette staten – og ved flere anledninger har prøvd.)


Miljølisten er ikke "blodrøde sosialister". Vi er den eneste partipolitisk uavhengige listen i Studentrådet, og består av studenter med ulik partipolitisk tilknytning. Bakgrunnen til forslaget er et ønske om å rekke en solidaritetshånd til våre medstudenter i Palestina, som på grunn av den israelske okkupasjon og terroriseringen blir nektet sin akademiske frihet.

Det er interessant å merke seg at en akademisk boikott blir oppfatte som drøy kost av mange. men Israels apartheidpolitikk og diskrimenring - det er ikke drøyt?
Dersom dere vil lese forslaget i sin helhetlige form, gå inn på www.miljolisten.uib.no


Miljølisten bidrar til surt miljø i Studentrådet.


er konge!


miljølisten burde ta seg en bolle eller to.


Hei Thomas :)

Jeg er i kategorien "raddis", og det er et politisk standpunkt jeg er stolt over. På min t-skjorte står det "Ulike mennesker - Like muligheter" og "Tid for rettferdighet!".

Som raddis mener jeg mangt, og mye med rette. Men en sak om "Akademisk og kulturell boikott" av en annen suveren nasjon kan jeg ikke støtte. Ikke fordi jeg har sympati for Skammens Mur, en apartheidpolitikk værre enn bantuene i Sør-Afrika eller bombing boligblokker som kollektiv straff, men fordi jeg ikke vil støtte en demonisering av noen kultur. Og jeg vil slett ikke stenge døren for akademia, som nettopp er arnestedet for den forandring Israel trenger om de skal ha håp for fremtiden.

Hilsen Hermund Furu,
raddis og forslagsstiller.



Hermund, nå spiller du virkelig djevelens advokat. Forslaget om boikott av israelske institusjoner tar utgangspunkt i de israelske institusjonenes bidrag til okkupasjonspolitikken og holdning ovenfor den. Blir tullete da å hevde at dette går ut på å demonisere en kultur. Militaristisk kultur, ja i så fall bare det. Men du forstår at meninga med boikotten er å gi et signal til institusjoner vi i dag samarbeider med - uavhengig av religion, etnisitet, kultur, osv. Men avhengig av deres rolle i- og holdning til okkupasjonspolitikken. Vi stenger ingen dører, men om våre samarbeidspartnere ikke klarer å ta et standpunkt mot en åpenbar barbarisk politikk, om de ikke liker at vi konfronterer de med en realitet de er en del av - ja da fortjener de ikke vårt samarbeid. Men boikotten retter seg altså ikke mot forskere som har en klar kritisk holdning i forhold til Israel. Forslaget gikk samtidig ut på å ta opp samarbeid med kritiske røster i Israel, som Ilan Pappe, Uri Davis, Jack Harper, Amira Hass, osv. Israelsk akademia har til nå IKKE vært et arnested for forandring i forhold til Israels okkupasjonspolitikk og vil etter alt vi veit ikke bli det av seg selv heller. Men ved å dra en klar linje mellom de som tar del i denne politikken og de som ikke, og støtte de kritiske akademikerne - ja da kan de absolutt spille en rolle. Men om vi fortsetter å samarbeide med ALLE israelske akademikere, som du foreslår, da bidrar vi bare til status que - som er ganske forferdelig.


Det ble sagt at meste parten av Israels forskning var relatert til våpenindustrien. Kanskje vi skulle starte med å stoppe vår våpen eksport til dem :) Du vet hvordan det gikk forrige gang, ergo sum dette er ikke en studentpolitisk sak. Ta det inn i partipolitikken heller :)


Status Que? "Status hva" ? Skjønner ikke...


Hvordan kan "oppgitt" mene at dette ikke er studentpolitikeres ansvar? Jeg blir oppgitt av denne apatien. Studentpolitikere har et klart ansvar for å følge med kritiske øyne det som Universitetet driver med. Når UiB ikke stiller krav til sine samarbeidspartnere, ja, da har studentpolitikere et ansvar for å si ifra. Jeg siterer Kjell Magne: Gode venner må kunne si ifra når de går over streken. Dette er situasjonen med Israel. Jeg er enig i at Norges våpeneksport er et stort problem. Men har UiB noe med dette å gjøre? Det ser desverre ut til at "oppgitt" blander kortene så det ljomer.



  SØK I STUDVEST:

SISTE NYHENDE
SISTE KULTURSAKER