Mest aktive brukere »

Nyhet.

– Ingen krise

VARIERENDE OPPMØTE. Ikke alle møter i Velferdstinget er like godt besøkte som dette budsjettmøtet fra 2010. Arkivfoto: EMIL WEATHERHEAD BREISTEIN

Men på møtet sist tirsdag var Velferdstinget ikke vedtaksdyktig for andre gang på rad.

Tekst: HILDE M. SANDVÆR
Sist oppdatert: 04.05.11 kl. 01.28

Ifølge ordinære regler var ikke Velferdstinget (VT) vedtaksdyktig fra april til november i fjor. Etter en god periode er det nå to møter siden tinget sist var vedtaksdyktig, men Audun Kjørstad, leder for VT, tror ikke de er tilbake i det gamle sporet.

– Det var nok bare en forglemmelse. Det er fort gjort, sier han, og understreker at dette ikke er noen krise.

Møtet forrige tirsdag var ekstraordinært, og sammen med dårlig timing tror Kjørstad det kan ha spilt en rolle.

– Det var ingen som så på det som veldig dramatisk. Neste møte er allerede 10. mai, og det er ingenting som tyder på at vi ikke blir vedtaksdyktige da, forteller Kjørstad som legger vekt på at det meste blir gjort utenom møtene.

– Uheldig

– Det er kjempeuheldig, flere av skolene manglet representanter, sier Øystein Fimland, leder for Studentparlamentet på Høgskolen i Bergen. Likevel mener også han hendelsen var tilfeldig.

– Denne gangen var det nok institusjoner som møtte, og vi manglet bare en representant for å bli vedtaktsdyktige, forteller han.

Han legger vekt på at han håper at VT fortsetter den jobben de gjør med å følge opp representanter de ikke har fått svar fra.

– Forhåpentligvis blir vi vedtaktsdyktige på neste møte, sier Fimland

– Realistiske mål

Tine Blomfeldt, leder for Studentparlamentet på Universitetet i Bergen, tror de har vært litt for optimistiske og at de nå må gå inn for å endre statuttene.

– Vi har gjort det vanskelig for oss selv. Vi sikter mot et demokratisk ideal vi ikke kan leve opp til. I Trondheim praktiserer de simpelt flertall der ni av 17 representanter må møte, og det er ingen grense for instutisjoner, forteller Blomfeldt.

En arbeidsgruppe som jobber med problemstillingen vil onsdag komme med forslag til ordninger.

– Velferdsstyret fungerer veldig godt, så nå er det bare å få med Velferdstinget, sier Blomfeldt.

Velferdstinget
  • Velferdstinget (VT) trenger minst 15 representantar fra minst fire institusjoner på møtet for å være vedtaksdyktige.
  • Ifølge ordinære regler hadde ikke VT et vedtaksdyktig møte fra april til november 2010.
  • VT er det øverste studentorganet til SiB.
  • VT består av 21 representanter fra utdanningsinstitusjonene tilknyttet Studentsamskipnaden i Bergen.
  • VTs hovedoppgave er å bestemme fordelingen av semesteravgiften.


Kilde: Statutter for Velferdstinget i Bergen

Debattregler

  • Personhets har ingen plass i debattene våre. Ikke trolling eller injurier heller. Slike innlegg bidrar ikke til debatten og vil bli slettet.
    Innlegg som inneholder reklame, spam eller forsøk på verving vil bli slettet.
  • Rasistiske ytringer er forbudt etter norsk lov og vil bli slettet.
    Hvorfor sletter vi ikke alle dårlige innlegg?
  • Vi ønsker mest mulig åpne og inkluderende debatter med færrest mulig slettede innlegg. Vi sletter innlegg som bryter med loven eller våre etiske retningslinjer.

Gode kommentarer kan bli benyttet i papirutgaven.