Mest aktive brukere »

Nyhet.

Furet, værbitt og utvekslingseldorado

BEDAGELIG. Sandra Korzniewska synes det er deilig å være polsk i Norge. – Alt har et behagelig tempo her. Det er ingen som løper gjennom gatene. Bortsett fra joggerne, selvfølgelig, sier hun. Foto: HANNE KRISTIN LIE

Flott natur og forelesninger på engelsk gjør at internasjonale studenter reiser hjem med et smil om munnen.

Tekst: NILS HENRIK NILSEN
Sist oppdatert: 16.11.11 kl. 03.42

– Det er for de som vil oppleve noe helt annerledes. Nordmenn har en helt spesiell holdning til naturen, studering og livet generelt, sier Sandra Korzeniewska. Hun er fra Polen, og har vært utvekslingsstudent ved Universitetet i Bergen det siste halvåret.

I «Omdømmeundersøkelsen 2010», utført av Senter for internasjonalisering av høgre utdanning (SIU), viser det seg at 85,5 prosent av de internasjonale studentene i Norge var «fornøyd» eller «svært fornøyd» med oppholdet.

Stian Hofslett Thowsen, seniorrådgiver i SIU, tror de negative tingene som de internasjonale opplever ikke overskygger det totale inntrykket av Norge.

– De føler de møter et åpent system som er mye mindre hierarkisk enn i andre land. Man er på fornavn med foreleseren og kan ta en kaffe i kantina med professoren. Dette er en av tingene som de synes er vanskeligst å tilpasse seg til, men setter mest pris på, sier han.

I kontakt med naturen

I Bergen har man ofte kritisert det at internasjonale studenter bor sammen og ikke blir integrert nok. Sandra opplever ikke dette som bare negativt, med tanke på at man i mye større grad tilpasser seg internasjonale studenter enn i andre land.

– Jeg har noen venner som utveksler til Frankrike. De kan fransk, men følger stort sett det vanlige programmet der. Opplegget i Norge er mye mer åpent og internasjonalt, mener hun.

Omdømmeundersøkelsen kan fortelle at de som tar hele graden i Norge legger mest vekt på at Norge har et godt engelskspråklig tilbud. Hos utvekslingsstudentene oppgis det litt mer turistliknende grunner til å komme hit. Den norske naturen er den nest viktigste grunnen hos disse. Særlig studentene fra Polen og Tyskland vektlegger dette.

– I Polen tenker man ikke så mye på å ha naturen så tett innpå seg. Vi er ikke et så sporty folk. Da jeg var på Fløyen for første gang ble jeg overrasket over hvor mange som jogget opp dit, sier Sandra.

Bredt engelsktilbud

Hofslett Thowsen i SIU forteller at de norske utdanningsinstitusjonene har de siste årene utviklet en stor portefølje av gode studieprogrammer på engelsk, som favner rundt 200 masterprogrammer og 4000 enkeltkurs.

For å kunne gi et bredt tilbud har Høgskolen i Bergen (HiB) i tillegg gjort noen kurs fleksible.

– En del kurs som blir undervist på norsk er allerede oversatt til engelsk. Idet vi får internasjonale studenter på kurset slår bare foreleseren over, sier Cathrine Palmstrøm, ansvarlig for innreisende studenter ved HiB.

OMDøMMEUNDERSøKELSEN 2010

85,5 prosent var «fornøyd» eller «svært fornøyd» med oppholdet.
3,5 prosent var «misfornøyd» eller «svært misfornøyd».
Åtte av ti valgte Norge som studieland på grunn av studietilbud på engelsk.
Den minst viktige faktoren for valg av Norge som studieland er romantiske relasjoner.

Kilde: SIU

Debattregler

  • Personhets har ingen plass i debattene våre. Ikke trolling eller injurier heller. Slike innlegg bidrar ikke til debatten og vil bli slettet.
    Innlegg som inneholder reklame, spam eller forsøk på verving vil bli slettet.
  • Rasistiske ytringer er forbudt etter norsk lov og vil bli slettet.
    Hvorfor sletter vi ikke alle dårlige innlegg?
  • Vi ønsker mest mulig åpne og inkluderende debatter med færrest mulig slettede innlegg. Vi sletter innlegg som bryter med loven eller våre etiske retningslinjer.

Gode kommentarer kan bli benyttet i papirutgaven.