I undersøkelsen, gjennomført på vegne av Utdanningsforbundet, kommer det videre fram at lønn er den viktigste faktoren i forhold til å se for seg en videre karriere som lærer.
– Det er stor mobilitet i arbeidslivet. Det gjelder for lærere også. Høyere lønn, god skoleledelse og bedre anerkjennelse for den viktige jobben som gjøres er avgjørende for at flere ønsker å bli i jobben lengre, forteller leder i Utdanningsforbundet, Mimi Bjerkestrand.
Benedicte Solbakken Hamre er lærerstudent og studentrådsleder ved Høgskolen i Bergen (HiB). Hun er ikke bekymret for sin fremtidige inntekt som lærer.
– Jeg bryr meg ikke så mye om lønn. Det viktigste for meg er å ha et yrke som jeg trives i, sier hun.
Hamre forstår likevel at lærere kan miste motivasjonen, og peker på at det stilles høye krav til lærere og at innsatsen kan bli for lite verdsatt.
– Lærerne får så mye kritikk til tider. Alle har et forhold til lærere. Som lærer må en prøve å tilfredsstille forventningene til foreldre, staten, nærmiljøet og media, sier hun.
Eiliv Olsen er prodekan ved lærerutdanningen på HiB. Han mener noe av problemet kan ligge i at lærerne ikke får fokusert tilstrekkelig på sine kjerneoppgaver.
– Det er mye administrasjon som er lagt på lærerne. Det blir stressende å gå fra møte til møte. Man får ikke konsentrert seg om selve undervisningen, sier han.
Til tross for at mange lærere tenker på å bytte arbeid, har rekrutteringen til læreryrket økt kraftig.
Håkon Kavli fra GNIST-sekretariatet i Kunnskapsdepartementet (KD) mener at noe av økningen kan skyldes aktivt arbeid fra deres side.
– De siste to årene har vi hatt et stort fokus på å øke statusen til læreryrket og øke rekrutteringen. I denne perioden har søkingen til lærerutdanningene økt med 31 prosent, sier han.
Et av tiltakene har vært å dele lærerutdannelsen i to separate utdanningsløp rettet mot høyere og lavere skoletrinn. Innholdet i utdannelsen er også endret.
– Det er mer fokus på fagkompetanse. Utdannelsen har nå mindre faglig bredde og mer faglig dybde, sier Joakim Bakke, seniorrådgiver i universitets- og høyskoleavdelingen i Kunnskapsdepartementet.
Pernille Marie Våge er førsteårsstudent på Høgskolen i Bergen. Hun er positiv til tiltakene som har blitt gjort.
– Jeg begynte hovedsaklig på grunn av den nye lærerutdanningen. Nå kan du velge egne fag og skreddersy din egen utdanning. Tidligere måtte du fokusere på almenn breddekunnskap, sier hun.
Hamre er også begeistret for den nye fagfordypningen i lærerstudiene.
– Det gir mer faglig trygghet. Før kunne lærere bli kastet ut i fag de ikke hadde mye kompetanse i.
Mimi Bjerkestrand fra Utdanningsforbundet understreker at det er for tidlig å trekke konklusjoner om virkningene av den nye lærerutdannelsen. Det er imidlertid klart at lærerne fortjener høyere status.
– Læreryrket er et av de viktigste yrkene vi har. Vi forventer bedre anerkjennelse fra samfunnet. Læreryrket fortjener høyere status ved bedre lønn, klarere karrieremuligheter og bedre anerkjennelse, sier hun.
Noen av hovedpunktene:
Kilde: Kunnskapsdepartementet
Gode kommentarer kan bli benyttet i papirutgaven.