Mest aktive brukere »

Nyhet.

Ingen fedrekvote til studenter

LITE HJEMME. Når Per Gunnar Solheim er hjemme, er det datteren som er i sentrum. – Men jeg skulle ønske jeg hadde fått fri før og etter fødselen hennes uten å måtte tenke på innleveringer, sier han. Foto: JIN SIGVE MÆLAND

I dag har yrkesaktive fedre krav på tolv uker permisjon forbeholdt seg og barnet. Studentfedrene har ingen.

Tekst: CAROLINE VICTORIA VÅGE
Sist oppdatert: 09.11.11 kl. 01.16

Per Gunnar Solheim synes hverdagen som ingeniørstudent og far er utfordrende. For ni måneder siden kom lille Michelle til verden, og Solheim fikk avslag fra NAV om å ta ut fedrekvote, tidligere kjent som pappapermisjon.

For å kunne ta ut fedrekvote må begge foreldrene ha vært yrkesaktive med pensjonsgivende inntekt i minst seks av de siste ti månedene før vedkommendes uttak av foreldrepenger tar til.

Dette betyr at mange studenter står uten rett til fedrekvote, en ordning som en rekke ganger har vært utvidet med tanke på fedrenes rett til omsorgstid med barnet.

– Jeg skulle ønske jeg hadde fått noen uker forbeholdt Michelle og meg. Da kunne jeg fått tid til å bli bedre kjent med henne. Jeg har gått glipp av mye, blant annet hennes første skritt med støtte, forteller Solheim.

Samboeren til Solheim, Therese Gatland Andersen, forsøker å oppdatere med videosnutter av Michelles mestringer, men føler ikke at dette blir like spesielt.

Merkelig ordning

Leder i Norsk studentorganisasjon, Kim O. Kantardjiev, synes det er merkelig at studentfedrene ikke inkluderes i fedrekvoten. Problemstillingen har han tidligere tatt opp med politisk ledelse, og har god tro på at dette kan løses.

– Jeg blir overrasket hvis det er greit å unndra studenter i dette. Dette vil løses, men kan ta tid og må løses i statsbudsjettet, sier han.

Nestleder i Kristelig folkeparti, Dagrun Eriksen, mener studentfedrenes rettigheter bør utvides fremfor jobbfedrenes fedrekvote. Hun mener det er viktig at far har god kontakt med barnet, uavhengig av om han er i jobb eller studerer.

Eriksen er sikker på at ordningen vil endres.

– Mangelen på logikk og rettferdighet er såpass stor at stadig flere vil oppdage dette og prioritere en endring, sier hun.

Ønsker endring

Andersen ønsker mer tid med hele familien hennes samlet. Når pappa kommer hjem fra skole eller jobb, er det leggetid for lille Michelle.

– Mor er viktig for barnet det første året, men det er verdifullt at far også er tilstede, sier hun.

Hun håper på en fedrekvote for studentfedre som ligger på et par uker, der resten av de nå tolv ukene kan fordeles mellom mor og far etter behov.

Barne- og likestillingsdepartementet var ikke tilgjengelig for kommentar.

FEDREKVOTEN
  • Fedrekvoten, tidligere pappapermisjon, er en betegnelse på perioden av foreldrepengeperioden som bare kan tas ut av faren. Dersom han ikke tar den ut, faller den bort.
  • I løpet av ukene mottar faren 100 prosent av tidligere inntekt. For at far skal kunne ta ut fedrekvote, må begge foreldrene har opparbeidet rett til foreldrepenger.
  • Fedrekvoten ble innført i 1993, og har siden da vært utvidet en rekke ganger. Fra 1. juli 2011 ble den økt fra ti til tolv uker.
  • Mødrene har en lignende kvote på tre uker før fødsel og seks uker etter, som kun er forbeholdt moren.

Debattregler

  • Personhets har ingen plass i debattene våre. Ikke trolling eller injurier heller. Slike innlegg bidrar ikke til debatten og vil bli slettet.
    Innlegg som inneholder reklame, spam eller forsøk på verving vil bli slettet.
  • Rasistiske ytringer er forbudt etter norsk lov og vil bli slettet.
    Hvorfor sletter vi ikke alle dårlige innlegg?
  • Vi ønsker mest mulig åpne og inkluderende debatter med færrest mulig slettede innlegg. Vi sletter innlegg som bryter med loven eller våre etiske retningslinjer.

Gode kommentarer kan bli benyttet i papirutgaven.