Sist uke ble det kjent at Bergen kommune, i dialog med Universitetet i Bergen (UiB), ser på Sydneshaugen som et alternativ for elevene som må flyttes når Møhlenpris barneskole skal pusses opp.
På et møte med byrådet ble mulighetene for å plassere studentene i brakker, for å frigjøre plass til elevene diskutert. Reaksjonene lot ikke vente på seg, og Humanistisk studentutvalg (HSU) var raskt ute med å kritisere forslaget og UiB for å ville kaste ut sine egne studenter.
Rektor ved UiB, Sigmund Grønmo, avviser imidlertid at studentene skal ut av Sydneshaugen skole.
– Vi er i dialog med Bergen kommune og ingenting er avklart. Vi må se på hva som er teknisk mulig å løse for elevene. Deretter må vi vurdere hva som kan gjøres uten at det blir urimelige belastninger for de ansatte eller studentene, sier han.
– Hvem er det som tar avgjørelsene?
– Avgjørelsene må i siste innstans tas av universitetsledelsen, men det vil skje etter god dialog med HF-fakultetet og ikke minst studentene, sier Grønmo.
Det er ventet at situasjonen avklares i løpet av februar.
Flere har reagert på at studentene ikke var informert før oppslagene i media sist tirsdag. Leder for HSU, Tor Sivertsen Prestegard, mener forslaget kom overraskende på studentene.
– Vi skulle ønske vi kunne vært med fra starten, da vi har lovfestet rett til å bli inkludert i slike avgjørelser. Vi måtte uttale oss på grunnlag av det som stod i mediene, selv om ikke alle kortene nødvendigvis lå på bordet.
Mathias Bratz-Queseth, miljø- og læringsmiljøansvarlig i Studentparlamentet ved UiB, er enig.
– Det kom veldig brått på. Tillitsvalgte er her for en grunn, og vi burde vært inkludert tidligere. Vi skulle gjerne hatt et varsel om at noe var i gjære, sier han.
Grønmo mener på sin side at det ikke var grunnlag for å kontakte studentrepresentantene tidligere i prosessen.
– Vi hadde lite informasjon om saken før vi snakket med kommunen. Foreldrene til elevene involverte mediene på et tidlig tidspunkt, og vi tok kontakt med HSU så raskt vi kunne etter medieoppslaget, sier han.
Til tross for at HF-studentene etter all sannsynlighet får ha selve skolebygget i fred, er det fortsatt muligheter for at Møhlenpris-elevene blir plassert i brakker på Høyden. HSU ser ikke på dette som en optimal løsning, da en barneskole vil føre til mer bråk i området.
– Vi ønsker ikke å være vanskelige, og har full forståelse for at elevene trenger et bedre læringsmiljø. Om det eksisterer andre løsninger der elevene på Møhlenpris får en like god, eller bedre, totalløsning andre plasser er dette selvsagt en løsning HSU foretrekker, sier Prestegard.
Grønmo har forståelse for at HSU først og fremst ønsker andre løsninger.
– Vi skjønner at det er en del vanskeligheter med hensyn til miljøet for studenter og ansatte på HF, og dette har vi gjort kommunen oppmerksom på, sier han.
Gode kommentarer kan bli benyttet i papirutgaven.