Mest aktive brukere »

Nyhet.

Jekteviken loves bort til studentene

KLARE PLANER. – Tilsammen skal det stå tre bygg og 72 nye hybelenheter her i Jekteviken. Prisen per leilighet i måneden vil ligge mellom 7000 og 7500 kroner, forteller administrerende direktør i SiB, Egil Pedersen. Foto: EIRIN EGGE RYAN

I løpet av fem år skal 20 prosent av studentene i Bergen tilbys SiB-bolig. Neste byggetrinn er Jekteviken.

Tekst: CAROLINE VICTORIA VÅGE
Sist oppdatert: 25.10.11 kl. 23.23

Reguleringsplanen om bygging i Jekteviken er sendt til politisk behandling. Alt er klart til annengangsbehandling som vil skje over nyttår.

– Tildelingen fra staten er den største utfordringen og foreløpig har vi null i finansiering, forteller boligdirektør i Studentsamskipnaden i Bergen (SiB), Thorbjørn Haug.

Byggingen kan starte allerede i 2012 dersom søknaden godkjennes. Innen fem år skal studentboligene i Jekteviken stå klare. Det skal også 900 andre boliger.

– Vi holder på med to andre prosjekter ute ved Merino og Fantoft. Planene ved Fantoft ligger lengst fremme. Vi skal kunne tilby 20 prosent av studentene bosted innen 2016, lover Egil Pedersen, administrerende direktør i SiB.

På Fantoft skal byggingen av nye studentboliger kombineres med rehabilitering av de gamle. Byggingen kan starte i overgangen fra 2012 til 2013.

Uten makt

Leder for Velferdstinget, Audun Kjørstad, tror ikke det er opp til SiB hvorvidt 20 prosent dekningsgrad er et realistisk mål innenfor den gitte tidsfristen.

– Blir det bevilget penger til SiB, kan dette gå. Hvorvidt det kommer til å skje, er det vanskelig å spekulere i, sier han.

Et kombinasjonsprosjekt

Planene for Jekteviken er et kombinasjonsprosjekt mellom barnehage og familieboliger. Det skal bygges barnehage i første etasje og 24 familieleiligheter fordelt på to etasjer under og over barnehagen.

Pedersen synes kombinasjonsløsningen er god og gir flere småbarnsfamilier muligheten til å bo i sentrum.

– Det skal bygges familieleiligheter og barnehage fordi flere leiligheter og barnehageplasser trengs. Vi har sett på mulighetene og kommet frem til at en kombinasjonsløsning matcher godt, forteller han.

Debattregler

  • Personhets har ingen plass i debattene våre. Ikke trolling eller injurier heller. Slike innlegg bidrar ikke til debatten og vil bli slettet.
    Innlegg som inneholder reklame, spam eller forsøk på verving vil bli slettet.
  • Rasistiske ytringer er forbudt etter norsk lov og vil bli slettet.
    Hvorfor sletter vi ikke alle dårlige innlegg?
  • Vi ønsker mest mulig åpne og inkluderende debatter med færrest mulig slettede innlegg. Vi sletter innlegg som bryter med loven eller våre etiske retningslinjer.

Gode kommentarer kan bli benyttet i papirutgaven.