I 2011 opplevde Studentenes Psykiske Helsetjeneste (SPH) ved Studentsamskipnaden i Bergen (SiB) en økning på 20 prosent i antall henvendelser sammenlignet med foregående år.
Fra år 2000 til 2010 har det vært jevn økning i antall henvendelser til tjenesten.
Gjennom SPH tilbyr SiB alle sine studenter gratis psykologitjeneste. Alle studenter som ønsker det får henvist time, uten å måtte gå til fastlege først.
Samme tendens er observert hos de offentlige poliklinikkene. Det opplyser Trond Aarre, fagsjef i psykiatrisk divisjon ved Helse Bergen. Begge sentrumspoliklinikkene opplevde en betydelig økning i 2011. En av de hadde en økning på 15 prosent fra foregående år.
Ved Studenthelsetjenesten hos Studentsamskipnaden i Oslo opplever leder Marit Eskeland lignende tendenser.
– Vi har ikke gjort opp 2011-materialet, men vårt inntrykk er at det har vært en økning i fjor, spesielt på høsten. Det kan blant annet ha med terroranslagene å gjøre, da vi har hatt 80 henvendelser knyttet til det.
Ottar Hummelsund, leder for Studentsamskipnaden i Trondheims psykososiale helsetjeneste, har opplevd en jevn økning i antall henvendelser de siste årene, men ingen spesiell økning i 2011.
– Det er betydelig flere som sier de har behov enn de som faktisk tar kontakt.
Ifølge sjefspsykolog ved SPH, Øystein Sandven, er det sesongvariasjon på når studentene søker psykologhjelp. Det er størst pågang i månedene januar til mars og september, mens juli og desember er de roligste månedene.
– Det er ikke noe grunnlag for å si at det er en klar sammenheng mellom hendelsene i sommer og den økte pågangen. Halvparten av henvendelsene kom i vår, slår Sandven fast.
Han kan ikke gi et entydig svar på hvorfor pågangen har gått betydelig opp i 2011.
– Har det blitt mer utfordrende å være student?
– Jeg har stilt meg det samme spørsmålet. Kravene for å lykkes og prestere føles kanskje enda sterkere i dag enn for noen år siden. Jeg opplever at en del har krevende liv. Fulle dager og mye å gjøre, sier Sandven.
Sandven peker også på at psykologtjenestens tilgjengelighet er større nå enn før.
– Hvis vi er synlige i starten av semesteret så kan det spille inn. Noe av det kan også skyldes en viss trend når man ser på pågangen hos det offentlige og skolenes tjenester.
Studvest skrev høsten 2011 at studenter må vente i opptil to måneder for å få time hos psykolog.
Leder for SiB Helse og veiledning, Hege Råkil, opplever økningen som utfordrende.
– Vi er veldig opptatt av at dette ikke skal bidra til en økt ventetid hos oss. Med bakgrunn i dette har vi styrt betydelige midler inn i 2012 i de perioder det er ekstra behov.
Råkil forteller at de vurderer flere ansettelser for å komme den økte etterspørselen i møte. I fjor ansatte SPH psykologer som jobber på ettermiddag- og kveldstid for å korte ned ventetiden.
I dag kan SPH tilby timer i første halvdel av mars, som vil si mellom fem og seks ukers ventetid.
Gode kommentarer kan bli benyttet i papirutgaven.