Onsdag 23. november ble resultatet fra studentparlamentsvalget på Høgskolen i Bergen (HiB) kunngjort. Til tross for en oppslutning på hele 29 prosent i fjor, var valgdeltagelsen kun 14 prosent i år.
Leder av Studentparlamentet ved HiB, Ole Morten Mjelstad, gratulerer de nyvalgte representantene, men er samtidig skuffet over det labre engasjementet fra studentene. Han presiserer at han har full tiltro til at de vil gjøre en god jobb, men mener likevel at en så lav oppslutning gir lavere pressmiddel overfor skoleledelsen.
Mjelstad mener det er vanskelig å vite hva som konkret er årsaken til at så få studenter valgte å stemme, men et nytt valgsystem kan ha en del av skylda.
– Tidligere stemte studentene inne på itslearning, mens i år har man måttet logge seg inn på studentmailen for å kunne avgi sin stemme, sier han, og får støtte fra nestleder Marie Hognestad Bue.
– I tillegg tror jeg det at valget har vært så tett opp mot eksamen også kan ha bidratt til at studentene ikke har rukket å tenke så mye på valget, sier hun.
De siste ukene har det vært på mye fokus i studentmediene på Statistisk sentralbyrås levekårundersøkelse for studenter, som viser at kun åtte av ti bryr seg om studentpolitikk.
– Det er ikke kjekk lesning for studentpolitikerne som jobber kontinuerlig året rundt for å gjøre studentenes hverdag bedre. Det er tidkrevende jobbing, og vi ønsker å vise studentene hva vi gjør for de, sier Mjelstad.
Studentparlamentet holder møte tordag kveld, og Mjelstad regner med å få nærmere tilbakemeldinger på hva som gikk galt, og hvilke metoder som skal brukes fremover for å unngå at det samme skjer ved neste valg.
Gode kommentarer kan bli benyttet i papirutgaven.