– De fleste studenter gleder seg til å få mer enn 6 000 kroner i måneden. Det trenger ikke å være annet enn at du går over gaten på feil sted på feil tidspunkt, før du risikerer å forbli evig student i form av økonomiske konsekvenser, sier Håvard Dretvik, studentrepresentant i Universitetsstyret.
Sammen med Universitetsstyret mener han at studentene burde slippe å bruke lånekassepengene på dyre privatforsikringer.
– Vi vil nå fremme et intensjonsvedtak om å innføre uføreforsikring for studentene ved UiB. Det vil sørge for at studentene får et tillegg til den engangssummen som blir utbetalt ved uføre, sier Dretvik.
Dretvik frykter at mange studenter ikke tenker på forsikringen sin fordi de tar det for gitt at de blir tatt vare på om noe galt skulle skje.
– Ulykker kan skje alle, men de som jobber med lab- og feltarbeid vil være mest utsatt, sier Dretvik.
Han forteller at en bekjent av han under en geologiekskursjon til Spania falt tre-fire meter da berghyllen hun sto på raste sammen.
– Heldigvis kom hun ut av ulykken med bare en kink i ryggen, men det kunne gått så mye verre, sier Dretvik.
Saken vil bli tatt opp på Universitetsstyrets møte i februar. Dretvik tror det ser lyst ut, siden UiB ønsker å være et foregangsuniversitet innen forsikringsordning.
– Dette er noe rektor og styremedlemmer stiller seg positivt til, og vi håper at dominoeffekten vil slå inn hvis UiB går i bresjen, sier Dretvik.
Instituttleder Peter Haugan ved Geofysisk institutt sitter også i Universitetsstyret, han og støtter Dretviks forslag.
– Vi har ansvar for studentenes helse, sikkerhet og velferd. Da mener jeg at det burde gjøres mer enn bare å fortelle studentene at de bør forsikre seg, sier Haugan.
Han mener at minstekravet burde være en kollektiv forsikring for studentene ved UiB.
– Uføreforsikring er ganske alvorlig å ikke ha, og det beste hadde vært å få endret loven om universitetsforsikring til å gjelde alle studenter i Norge, legger Haugan til.
Haugan ser alvor i problemet med at det kan være vanskelig for UiB å dekke studentforsikring ut fra bevilgningene fra Kunnskapsdepartementet. Han tror heller ikke at det er rom for det i budsjettet for 2011, men er likevel positivt innstilt på at det kan finnes andre måter.
– Det er litt for tidlig å si noe om hvordan løsningen blir. Vi vil nå utrede forskjellige måter å få frem saken på. Inntil videre er det viktig å få et krav fra studentene om at noe må gjøres, sier Haugan, og legger til at budsjettet for 2011 likevel ikke er låst.
Kilder: Gjensidige, NAV og Tryg
Gode kommentarer kan bli benyttet i papirutgaven.