Mest aktive brukere »

Nyhet.

Streik stopper eksamen

Streikevaktene deler ut flygeblader som informerer om hvorfor de streiker. Ved Det samfunnsvitenskaplige fakultet på Universitetet i Bergen, der denne streikevakten hører til, er 102, om lag halvparten, av de vitenskaplige ansatte tatt ut i streik. I alt streiker 202 av Universitetets ansatte. Eksamenene skal imidlertid gå som planlagt der. Foto: JONAS FINNANGER

250 studenter ved HiB får ikke tatt eksamen i dag. Tone Eitrheim Midtbø skulle vært ferdigutdannet lærer i morgen. Det blir det neppe noe av.

Tekst: JONAS FINNANGER
Sist oppdatert: 30.05.12 kl. 13.47

Elin Folgerø Styve, kommunikasjonsdirektør ved HiB, forteller at omtrent 150 studenter ved lærerutdanningen og rundt 100 studenter ved avdeling for helse- og sosialfag skulle hatt eksamen i dag. Hun vet ikke når Høgskolen kan begynne å avvikle eksamener som normalt igjen.

– Det er ikke opp til oss hvor lenge dette varer, og det må vi forsøke å forholde oss til. Det skaper endel problemer, sier hun.

Kan bli til høsten

Hun forteller at eksamensavviklingen er et stort apparat og at det derfor ikke er helt enkelt å finne ut når de avlyste eksamenene skal avholdes.

– Det kan bli i vår, men det kan også bli tidlig i høst, sier hun.

Styve forteller at det i morgen er rundt 170 lærer- og førskolelærerstudenter som skal ha eksamen i morgen. Hvis streiken fortsetter får heller ikke disse ha eksamen på den planlagte dagen.

– Vi på Høgskolen forsøker nå å gjøre mest mulig for studentene. Det viktigste er at dette ikke skal gå utover studieprogresjonen, sier hun.

Hun understreker at så fort streiken avblåses vil eksamener bli gjennomført som normalt. De som har muntlig eksamen i løpet av i dag må forberede seg normalt og møte opp til avtalt tid i tilfelle streiken slutter. De som har eksamen i morgen må også lese og møte opp som normalt.

– Det er veldig viktig at alle møter opp til muntlige eksamener i dag og forbereder seg til i morgen, understreker Styve.

Skulle vært lærer i morgen

Tone Eitrheim Midtbø skulle hatt sin siste eksamen som grunnskolelærerstudent ved Høgskolen i Bergen (HiB) i morgen. Foreløpig ser det imidlertid ut som om streiken setter en stopper for det.

– Høgskolen har sagt at vi kanskje må ta eksamenen til høsten, sier hun.

Hun skal studere videre til høsten og synes det er dumt å få en ekstra eksamen i starten av semesteret. Hun mener imidlertid det er verre for de som skal ut i arbeid.

– Det blir ikke så lett å finne jobb uten en ordentlig grad. I morgen skulle vi blitt adjunkter, men før vi får tatt den eksamenen er vi egentlig ingenting, sier Midtbø.

Hun håper HiB kan være fleksible og finne en løsning der de får vitnemål før sommeren.

– Vi forstår hvorfor de streiker, men vi hadde håpet det kunne vært en dispensasjon for eksamenene til avgangsstudenter, sier hun.

Er du rammet av streiken? Har du spørsmål angående streiken og situasjonen på ditt lærested? Skriv i kommentarfeltet under, eller kontakt oss på telefon 55 54 52 06 eller nyhetsredaktor@studvest.no.

STREIK
  • Høgskolen i Bergen: Så mange er tatt ut i streik at ingen eksamener avholdes før streiken er over.
  • Universitetet i Bergen: Om lag halvparten av de vitenskaplig ansatte på Det samfunnsvitenskaplige fakultetet er tatt ut i streik, men alle eksamener arrangeres foreløpig som normalt.
  • Norges Handelshøyskole: Ingen er foreløpig tatt ut i streik.

Debattregler

  • Personhets har ingen plass i debattene våre. Ikke trolling eller injurier heller. Slike innlegg bidrar ikke til debatten og vil bli slettet.
    Innlegg som inneholder reklame, spam eller forsøk på verving vil bli slettet.
  • Rasistiske ytringer er forbudt etter norsk lov og vil bli slettet.
    Hvorfor sletter vi ikke alle dårlige innlegg?
  • Vi ønsker mest mulig åpne og inkluderende debatter med færrest mulig slettede innlegg. Vi sletter innlegg som bryter med loven eller våre etiske retningslinjer.

Gode kommentarer kan bli benyttet i papirutgaven.

Bildeserier