Mest aktive brukere »

Nyhet.

Studentforeldre ble glemt i budsjettet

OVERSETT. I Studvest på onsdag kunne du lese om studentmoren Marijana Raznovic og sønnen Adam som håpet på tolv måneders studiestøtte i statsbudsjettet. Regjeringen fulgte ikke opp. Arkivfoto: MARIE HAVNEN

NSO håpet på et økonomisk løft for studentforeldre i statsbudsjettet. Slik gikk det ikke.

Tekst: YVONNE RØYSTED OG SOFIE GRAN ASPUNVIK (i Oslo)
Sist oppdatert: 06.10.11 kl. 23.13

I Soria Moria-vedtektene kommer det klart frem at Regjeringen ønsker å bedre studievilkårene for småbarnsforeldre. Likevel er de ikke prioritert i årets budsjett.

Norsk Studentorganisasjon (NSO) har i år satset på studentforeldre, og stilt en rekke krav. Blant annet forlenget barselspermisjon, endre kravet om å måtte være studielånberettiget fra seks til tre måneder før fødselen, og tolv måneders studiefinansiering. 

NSO var før fremleggelsen av statsbudsjettet optimistiske, og mente mange av kravene var realistiske. Leder Kim O. Kantardjiev er oppgitt over manglende vilje til å gjennomføre noen av de.

– Dette er en stor skuffelse for oss. Regjeringen har hatt bedrede vilkår for studentforeldre som politikk siden 2005, og har ikke klart å levere. Studentforeldre er en gruppe med spesielle behov, og trenger en bedre tilrettelegging i hverdagen, sier han.

  • Studvest skrev om studentforeldre i onsdagens papirutgave. Les saken her.

Dagrun Eriksen (Krf) deler Kantardjievs skuffelse.

– Studentforeldrene er en sårbar gruppe, som raskt kan havne i statistikken for fattige familier dersom vi ikke gjør et løft, sier Eriksen, som også mener en forbedring av studentbarnehagene er viktig.

– Vi må kjempe en kamp for at de skal beholdes, og vi må gjøre dem bedre tilrettelagt enn før. De må samsvare med studentenes hverdagssyklus.

Forsknings- og høyere utdanningsminister Tora Aasland lover at et løft kommer, bare ikke i år.

– Vi har ikke glemt studentforeldrene selv om de ikke er et satsningsområde i dette budsjettet. Vi forpliktet oss til å arbeide for deres vilkår gjennom Soria Moria 2, og det skal vi også gjøre, sier Aasland til Studvest.

Statsbudsjettet 2012

* Studiestøtten økes med 172 kroner per måned.
* Det bevilges 242 millioner kroner til å bygge nye studentboliger.
* 4 millioner kroner blir gitt til utvikling av rammeplaner for lærerutdanningene, spesielt på 8- til 13. trinn.
* Øker grunnbevilgnigen til universiteter og høyskoler med om lag 28 millioner, for å videreføre satsøkningen per studieplass.
* Regjeringen foreslår en forsøksordning med rett til utdanningsstøtte i opptil ett år til språkutdanning i Kina, Russland, Brasil og India.
* 1,3 milliarder til igangsatte byggeprosjekter i universitets- og høyskolesektoren, samt 196 millioner til utstyr og inventar.
* Forskningsfondet legges ned, mens bevilgningene økes til «Åpen arena for fremragende forskning», for å sikre finansiering til de beste forskermiljøene.

Debattregler

  • Personhets har ingen plass i debattene våre. Ikke trolling eller injurier heller. Slike innlegg bidrar ikke til debatten og vil bli slettet.
    Innlegg som inneholder reklame, spam eller forsøk på verving vil bli slettet.
  • Rasistiske ytringer er forbudt etter norsk lov og vil bli slettet.
    Hvorfor sletter vi ikke alle dårlige innlegg?
  • Vi ønsker mest mulig åpne og inkluderende debatter med færrest mulig slettede innlegg. Vi sletter innlegg som bryter med loven eller våre etiske retningslinjer.

Gode kommentarer kan bli benyttet i papirutgaven.