Det er ikke mulig å legge to valg inn i systemet Universitetet i Bergen (UiB) skal benytte seg av til universitetsstyre- og studentparlamentsvalget. Derfor må det sendes ut to linker som begge må logges inn på for å stemme. Pål Trautmann Olerud, leder i Studentenes valgstyre, sier de har få muligheter til å sette opp programmet slik de vil.
– Vi kan heller ikke oppfordre folk til å stemme ved begge valgene inne i programmet. Da kan det være folk bare stemmer ved et av valgene, sier han.
– Det er litt tungvint. Det er omtrent like spenstig som en bøtte med sennep, sier han.
Studentpolitikerne som stiller til valg er redde for konsekvensene det kronglete systemet vil få.
– Med et tungvint system er det absolutt fare for at det blir lavere oppslutning, sier Henrik Aakrann, representant i Studentparlamentet for Sosialdemokratene.
Studentparlamentets leder, Tine Øverseth Blomfeldt, er enig.
– Det er uheldig at man må logge seg på to ganger. Det kan skape forvirring og det kan bygge opp en ekstra barriere for å stemme i en travel studiehverdag, sier hun.
Marianne Seim, seniorkonsulent ved universitetsledelsen, er kjent med problemet. Hun sier universitetet gjør alt de kan for å løse det.
– Vi samarbeider med USIT (Universitetets senter for informasjonsteknologi, journ. anm.) i Oslo om å gjøre det så tilgjengelig som mulig for å øke oppslutningen, sier hun.
Seim forteller at man ikke har hatt dette problemet tidligere.
– Dette er første gangen det arrangeres to valg i samme valgkrets samtidig. Det er det systemet vi har å forholde oss til, forklarer Seim.
Etter at det forrige valgsystemet ble hacket under rektorvalget i 2009, ble det nåværende systemet kjøpt inn fra USIT ved Universitetet i Oslo (UiO) for å brukes ved valget til Studentparlamentet samme år.
– Det var knapt med tid. USIT ved UiO kunne levere på så kort tid og prisen var under anbudsgrensen, så da ble det ingen anbudsrunde, sier hun.
Det skal det imidlertid bli før neste valg i studentparlamentet.
– Vi ønsker oss et system som kan kjøre samtlige valgsystemer og har lagt inn en bestilling på en anbudsrunde for det, forteller Seim.
Gode kommentarer kan bli benyttet i papirutgaven.