Mest aktive brukere »

Nyhet.

Vanskelig å få norske venner

ÅPENHET: Emese Békefi fra Ungarn opplever at det er vanskelig å få norske venner. – Nordmenn snakker mye om været og lite om personlige tema. Hvis man deler litt mer om en selv, blir en lettere venner, sier Emese. Foto: ANDERS HELGERUD

Buddy Bergen mangler 200 bergensstudenter til å ta vare på utvekslingsstudentene. Emese Békefi har funnet en annen metode for å få norske venner.

Tekst: HILDE M. SANDVÆR
Sist oppdatert: 29.08.12 kl. 00.09

 

Emese Békefi fra Ungarn er en av utvekslingsstudentene som jobber frivillig på Det Akademiske Kvarter i håp om å bli kjent med norske studenter. Til helgen har hun sitt tredje skift på Kvarteret og Békefi viser hvordan hun har lært at kaffemaskinen fungerer.

– Den første vakten var veldig rolig, da lærte jeg meg å lage kaffe latte. Den andre vakten var derimot veldig travel. Jeg knuste et glass og lærte meg hva en «shot» er, sier Békefi og ler mens hun plasserer kaffen på disken.

– Lukkede nordmenn

Békefi studerer Skandinavisk, og har brukt de to siste årene på å lære seg norsk. Hun har blitt kjent med flere av de frivillige på Kvarteret, og er veldig fornøyd med å få praktisert norsken sin med dem.

– Jeg tror de som jobber frivillig her er mer åpne enn nordmenn flest. Det er vanskelig å bli kjent med norske studenter, de er veldig lukkede mennesker, forteller hun.

– Men jeg aksepterer at det er slik i Norge. Jeg er jo tross alt på besøk for å lære om kulturen.

Selv om hun har lært seg det norske språket er det fortsatt vanskelig å få norske venner.

– Jeg føler meg fortsatt litt ensom. Når forelesningen er ferdig og når vakten min er over forsvinner alle, og da er jeg igjen alene, sier Békefi.

I kø for «buddy»

Buddy Bergen er organisert under Røde Kors, og har som mål å hjelpe utvekslingsstudenter og sosialisere dem med norske studenter.

Békefi har søkt om å få en norsk «buddy» via Buddy Bergen, men må stille seg i kø med 350 andre utvekslingsstudenter.

– Problemet er at Buddy Bergen ikke starter før i september. Det er nå i begynnelsen jeg trenger en som viser meg rundt. I september må jeg være kjent her, sier Békefi.

Grunnen til dette er fordi det tar tid å skaffe nordmenn. Likevel har mange allerede fått en «buddy» og fredag 31. august er det åpen grillfest på Fantoft.

Ny frist

– De fleste synes dette er gøy. Mange vil lære språk, andre er bare ute etter å lære om en annen kultur, forteller Simon Olsen, leder for Buddy Bergen.

De 350 utvekslingsstudentene må dele på 150 norske «buddyer». Lederen forteller at dette er en trend som har pågått siden de startet prosjektet. Buddy Bergen har satt en frist nummer to om knappe to uker, men Simon er ikke overbevist om at de klarer å skaffe 200 bergensstudenter på den tiden.

Debattregler

  • Personhets har ingen plass i debattene våre. Ikke trolling eller injurier heller. Slike innlegg bidrar ikke til debatten og vil bli slettet.
    Innlegg som inneholder reklame, spam eller forsøk på verving vil bli slettet.
  • Rasistiske ytringer er forbudt etter norsk lov og vil bli slettet.
    Hvorfor sletter vi ikke alle dårlige innlegg?
  • Vi ønsker mest mulig åpne og inkluderende debatter med færrest mulig slettede innlegg. Vi sletter innlegg som bryter med loven eller våre etiske retningslinjer.

Gode kommentarer kan bli benyttet i papirutgaven.