Mest aktive brukere »

Sport.

Kirurgisk presisjon fra medisinerne

Studentene ved Det medisinsk-odontologiske fakultet dominerte da Studentidrettsdagen ble avholdt i Nordneshallen 18. september.

Tekst: OLE MAGNUS MOSTAD
Sist oppdatert: 29.09.10 kl. 14.55

Idrettsdagen er et årlig arrangement der inviterte skoler i Bergen konkurrerer i idretter som stafett, fotball, kanonball og innebandy.

– Vi er veldig fornøyd med oppslutningen, spesielt fra de som kom med i år. Nærmere 400 har møtt opp. Vi satser på enda flere skoler neste år, forteller Morten Bogaard, leder for Studentidrettsdagen.

Sterke medisinere

Av de åtte påmeldte skolene og fakultetene, var det Det medisinsk-odontologiske fakultet som gjorde sakene sine best, med tre finaleseiere. Vegard Lysne fra medisinerlaget i volleyball var godt fornøyd med innsatsen til fakultetet.

– Dette var årets viktigste volleyballkamp! Nå har vi vunnet i tre idretter, så dette ser bra ut. Vi kom på andreplass sammenlagt i fjor, men vi håper på å kunne bli beste skole i år, sier Lysne etter dagens tredje finaleseier.

Tidligere hadde de cruiset inn til en forholdsvis komfortabel seier i stafetten, i tillegg til å ha god kontroll mot Sjøkrigsskolen i kanonballfinalen. Volleyballfinalen mot Det juridiske fakultetet var jevn, men til slutt ble Det medisinsk-odontologiske fakultetet for sterke, og gjengen fra Haukeland kunne slippe jubelen løs.

Spennende innebandyfinale

De største forventningene var likevel knyttet til finalen i innebandy. Der møttes Norges Handelshøyskole (NHH) og Sjøkrigsskolen – to av de beste skolene på Studentidrettsdagen de siste årene. NHH dominerte stort hele kampen, men fikk ikke hull på byllen i løpet av ordinær spilletid. Et solid forsvar og en god keeper hos Sjøkrigsskolen ryddet unna det meste som kom deres vei. Noen minutter ut i sudden death («første målet vinner») var likevel Even Enggrav på pletten foran Sjøkrigsskolens mål, og fikk pirket inn 1-0 til NHH, og avgjorde dermed kampen.

– Det var godt å få rodd dette i land. Sjøkrigsskolen forsvarte seg bra. Samtidig la vi ned en veldig god innsats, i tillegg hadde vi en veldig flink keeper bakerst som jeg følte meg trygg på at ville ta det som kom. Jeg tror det var fjerde året på rad vi vinner innebandyfinalen nå, sier en blid matchvinner etter kampen.

Etter endt turnering avsluttet deltakerne kvelden på Helhus på Det Akademiske Kvarter, med premieutdelinger til vinnerne av hver enkelt idrettsgren, samt pris til beste skole og beste heiagjeng.

Studentidrettsdagen
  • Arrangert for første gang i 2006, da med Sjøkrigsskolen, Norges Handelshøyskole og Det juridiske fakultet ved UiB.
  • I år deltok også Høyskolen i Bergen, BI, Det psykologiske fakultet, Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet og Det medisinsk-odontologiske fakultet ved UiB.
  • Studentene konkurrerer i stafett, fotball, volleyball, basketball, kanonball og innebandy.
  • Turneringen avsluttes med kåring av beste skole sammenlagt, beste heiagjeng, samt priser til vinnerne av hver enkelt idrettsgren.
BILDER

Debattregler

  • Personhets har ingen plass i debattene våre. Ikke trolling eller injurier heller. Slike innlegg bidrar ikke til debatten og vil bli slettet.
    Innlegg som inneholder reklame, spam eller forsøk på verving vil bli slettet.
  • Rasistiske ytringer er forbudt etter norsk lov og vil bli slettet.
    Hvorfor sletter vi ikke alle dårlige innlegg?
  • Vi ønsker mest mulig åpne og inkluderende debatter med færrest mulig slettede innlegg. Vi sletter innlegg som bryter med loven eller våre etiske retningslinjer.

Gode kommentarer kan bli benyttet i papirutgaven.