Kongen er død: Slik minnes rektorene han

Hans Majestet Kong Harald er død, 89 år gammel. 

Publisert Sist oppdatert

Saken oppdateres… 

Det skriver det kongelige hoff. Der kommer det frem at Kong Harald sovnet stille inn tidlig fredag morgen. 

– Symbolet på trygghet

– Det er med stor sorg vi mottar budskapet om Kong Haralds bortgang. Gjennom et langt liv i tjeneste for Norge har han vært et samlende symbol på kontinuitet, trygghet og medmenneskelighet, sier Helge Thorbjørnsen, rektor på NHH. 

Rektor på NHH, Helge Thorbjørnsen.

Han sier at hans varme, klokskap og nærhet til folk har gjort et varig inntrykk på generasjoner av nordmenn. 

Flagger på halv stang

– På vegne av Norges Handelshøyskole vil jeg uttrykke vår dypeste medfølelse med Kongefamilien og takknemlighet for Kong Haralds enestående innsats for landet gjennom mer enn syv tiår. 

Høyskolen vil flagge på halv stang ved alle campus denne dagen. 

Rektor på HVL, Gunnar Yttri.. PRESSEFOTO: Eivind Senneset/HVL

– Kongen har gjennom et langt liv utført et stort og viktig arbeid for Norge og det norske folket. Vi vil minnes han med ærbødighet og stor takknemlighet. 

Helsen forverret seg

Kong Harald har vært innlagt på Rikshospitalet siden mandag forrige uke for blodsykdommen hemylotisk anemi. Siden da har en rekke av kongehusets familiemedlemmer besøkt han. 

I løpet av formiddagen torsdag uttalte kongehuset i en pressemelding at tilstanden til Hans Kongens Majestet hadde blitt forverret, og at det var svært alvorlig. 

Powered by Labrador CMS