Færre kvinner på NHH
Andelen kvinnelige studenter ved Norges Handelshøyskole har gått ned med syv prosentpoeng på to år. Høyskolen er ikke fornøyd.
Studvest har fått innsyn i dokumenter fra Norges Handelshøyskole (NHH) der høyskolen innrømmer at de ikke nådde målet om 40 prosent kvinnelige bachelorstudenter i år.
I 2023 var kvinneandelen hos NHHs bachelor i økonomi og administrasjon 43 prosent. To år senere har dette tallet falt med syv prosentpoeng til 36 prosent.
– Det er helt greit
I kantinen på NHH sitter Annika Heen og Vilde Haugland og spiser lunsj.
Haugland synes det er uheldig at færre kvinner studerer ved NHH.
– Det er synd med en nedgang, fordi både kvinner og menn har ulike kvaliteter, sier hun.
Selv tror hun det er viktigst at kvinner forstår at de har en plass i høyere utdanning.
Venninnen Annika Heen deler ikke oppfatningen til Haugland om nedgangen i kvinnelige studenter.
– Det er helt greit. Hvis det er menn som gjør det bedre, er det de som bør få studieplassene, forteller hun.
I årets opptak var det 723 færre kvinnelige søkere til bachelor i økonomi og administrasjon enn mannlige søkere ved NHH.
Telma Gottaas forteller om ulikheter i kjønn på flere studier og at det kan være naturlig.
– Jeg synes ikke det er så få jenter, sier hun.
På andre siden av bordet sitter Julia Hegg. Hun opplever at det er mange jenter ved høyskolen og kjenner seg ikke igjen i nedgangen.
– Jeg føler det er mange jenter på NHH, også er det mange på kullet så du finner alltid noen å være sammen med, mener hun.
Handelshøyskolen lover tiltak
Geir Mikalsen, direktør for Kommunikasjon og samfunnskontakt ved NHH er usikker på hva som kan være årsaken til nedgangen.
– Vi har sett at de fleste handelshøyskoler fikk en lavere kvinneandel ved opptak i 2025, så mye tyder på et nasjonalt fall. Foreløpig er dette et engangstilfelle og ingen trend. Vi får håpe det justerer seg til neste år, sier han.
Selv om nedgangen kan skyldes en nasjonal trend, er ikke Mikalsen tilfreds med utfallet.
– Vi er ikke fornøyd med at vi ikke oppnådde målet om kjønnsbalanse på 60/40 i fjor, og vi vil jobbe for å øke kvinneandelen, forteller han.
Videre forteller Mikalsen at NHH skal videreføre og styrke innsatsen på tiltak rettet mot rekruttering av kvinner, spesielt i markedsføring i sosiale medier.
– Vi setter av midler i budsjettet for 2026 for å ha rekrutteringsarrangementer direkte rettet mot jenter, der de kan møte andre som er interessert i å studere ved NHH. På arrangementet vil de møte alumner og kvinnelige forskere som kan fortelle om kurs under utdanningen og svært gode jobbmuligheter etterpå, sier Mikalsen.